Platforma powołuje zespół ds. ochrony niezawisłości sądów. Wiemy kto szefem!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.wikimedia commons

Jesteśmy po spotkaniu zarządu krajowego. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji, głównie o tym, co zdarzyło się wczoraj, wszystko co jest konsekwencją prezydenta Dudy i dwóch ustaw, które zapowiadał.
Ciągle oczekujemy na dokładny tekst projektów. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć i stąd się wzięła absencja na wczorajszym spotkaniu: jako PO, partia o korzeniach demokratycznych, wolnościowych i obywatelskich nigdy nie weźmiemy udziału w demontowaniu Konstytucji. Mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej poświęconej wczorajszej decyzji prezydenta.

Jesteśmy po spotkaniu zarządu krajowego. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji, głównie o tym, co zdarzyło się wczoraj, wszystko co jest konsekwencją prezydenta Dudy i dwóch ustaw, które zapowiadał. Ciągle oczekujemy na dokładny tekst projektów.

Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć i stąd się wzięła absencja na wczorajszym spotkaniu: jako PO, partia o korzeniach demokratycznych, wolnościowych i obywatelskich nigdy nie weźmiemy udziału w demontowaniu Konstytucji. Czy będzie to robił prezydent czy większość parlamentarna partia PiS. Zapowiedzi ustaw o SN i KRS dokładnie to mówiły. Zapowiedzi, które ogłosił wczoraj prezydent Duda, tuż przed zaproszeniem nas drogą SMS-ową. Nie bojkotujemy urzędu prezydenta. Będziemy rozmawiać o wielu rzeczach, ale nie pozwolimy na bezkarny demontaż Konstytucji – mówił Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej.

Liczę na współpracę partii opozycyjnych w tym zakresie. Dzisiaj spotkali się przedstawiciele partii. Będziemy koordynować nasze aktywności, bo potrzebna jest współpraca wszystkich partii opozycyjnych. To prawdziwy sprawdzian dla wartości, szacunku, parlamentarnej demokracji i praworządnego państwa. My dzisiaj, po tych kilku miesiącach, jesteśmy w tym samym miejscu gdzie byliśmy w lipcu. Między Polakami, którzy protestowali przeciwko zamachowi na niezależność i niezawisłość sądów. Niestety po dwóch wetach prezydenckich wydawało się, że ta wiara, którą wtedy eksponowaliśmy pod dziesiątkami sądów, że ona znajdzie swój realny wymiar w propozycjach prezydenta Dudy. Mówiliśmy o tym w zeszły tygodniu prezydentowi, prosiliśmy o obywatelskie, środowiskowe konsultacje. Mówiliśmy wprost, że niemożliwym jest to, aby w prosty sposób uprawnienia, które przypisał sobie minister sprawiedliwości w poprzednich ustawach, żeby one w takim samym wymiarze pojawiły się w projekcie prezydenckim, a były przynależne prezydentowi. Nie będzie naszej zgody na takie podejście i łamanie trójpodziału władz – zapowiedział.

Platforma Obywatelska powołała także zespół ds. ochrony niezawisłości sądów, którym pokieruje… Borysław Budka.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY