Chińska armia po raz pierwszy przeprowadziła ćwiczenia w Afryce [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com / CC

Chińscy żołnierze odbywają swoje pierwsze ćwiczenia wojskowe w jedynej zagranicznej bazie w Rogu Afryki, w Dżibuti. Państwo jest  położone we wschodniej Afryce, nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab. Ma strategicznie ważne położenie przy południowym wejściu do Morza Czerwonego na trasie do Kanału Sueskiego.

Mniej niż dwa miesiące po oficjalnej inauguracji bazy morskiej wojskową za granicą w Dżibuti, Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w piątek przystąpiła do trenowania swoich podkomendnych w strzelaniu w nowych warunkach, doniosły w poniedziałek chińskie media.

To pierwszy raz, gdy nasi żołnierze stacjonujący w Dżibuti opuścili obóz, aby przeprowadzić szkolenie bojowe – powiedział dziennikarzom South China Morning Post dowódca bazy Liang Yang.

W ćwiczeniach udział wzięło kilkuset żołnierzy uzbrojonych w pistolety, karabiny i karabiny maszynowe oraz dziesiątki pojazdów opancerzonych. Chiny w ciągu roku zbudowały swój pierwszy zagraniczny obiekt wojskowy, który kraj planuje wykorzystać do zabezpieczenia swoich okrętów biorących udział w misjach pokojowych w rejonie wybrzeży Jemenu i Somalii. Kontyngent ok. 10 tys. żołnierzy ma pozostać w kraju do 2026 r.. Kiedy gospodarka Chin rozwinie się, Pekin chce wykorzystać swoją obecności w Afryce do nawiązania bliższych kontaktów z narodami na kontynencie, które mogłyby pomóc w uzyskaniu dostępu do zasobów naturalnych i zapewnieniu nowych rynków.

Poza Chinami, również Japonia utrzymuje niewielki kontyngent w bazie w Dżibuti od 2011 r. Tradycyjnie, od lat stacjonują tam też Francuzi, a także siły amerykańskie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY