Zwiększa się liczba studentów z Ukrainy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Z roku na rok zwiększa się liczba studentów z Ukrainy. Niemal dwa razy więcej takich studentów pojawi się w Kielcach.

Takie informacje pojawiły się w materiale TVP3 w Kielcach. Reportaż nie tylko przedstawiał Ukraińców w pozytywnym świetle, ale przedstawił niepokojący fakt. Na kieleckiej uczelni studia rozpoczęło aż 200 ukraińskich studentów.

O rekordowej liczbie studentów z Ukrainy informowano już w zeszłym roku. Portale podawały, że ponad połowa obcokrajowców studiujących na polskich uczelniach pochodzi z Ukrainy. Społeczność ukraińska w Polsce rozwija się w niespotykanej dotychczas skali.

W 2016 roku statystyki przedstawiały się następująco – liczba ukraińskich studentów wynosiła 30.589 osób, co stanowiło 54 proc. ogólnej liczby studentów zagranicznych studiujących obecnie w kraju.

Jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – Pomagamy im w każdy możliwy sposób, aby skończyli studia, aby tutaj zostali, albo ewentualnie wrócili na Ukrainę ze zdobytą wiedzą.

Niestety – większość ze studentów nie asymiluje się, czy nie zna chociażby języka polskiego. Wzrost takich uczniów powoduje także spadek wysokości stypendiów dla polskich studentów. Przeważnie budżet miasta nie ma dodatkowych funduszy na kolejne stypendia, czy nagrody dla Polaków.

Kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY