Liczba urodzeń w Polsce przerasta wszelkie oczekiwania! Niesamowite statystyki GUSu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco zwiększyła się liczba urodzeń w Polsce. Jednak najnowsze statystyki Głównego Urzędu Statystycznego przebiły nawet najśmielsze oczekiwania. Eksperci nie kryją zadowolenia.

W okresie między styczniem a lipcem urodziło się 235,1 tys. dzieci. To wzrost aż o 18,2 tys. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podał GUS. Dzieci w Polsce znacząco przybywa. Najlepsze statystyki odnotowuje województwo Łódzkie.

Jeśli mowa jedynie o lipcu, to w tym roku urodziło się w ty miesiącu aż 35 tysięcy dzieci. “To jest naprawdę imponujący wzrost – o 3,6 tys. więcej urodzeń, jeżeli porównamy z lipcem ubiegłego roku. To jest bardzo wysoka dynamika” – ocenia minister Elżbieta Rafalska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla także dynamiczny wzrost urodzeń trzecich i czwartych dzieci w rodzinie, gdzie – jak twierdzi – do 2010 roku była wyraźna stagnacja.

Wpływ na wzrost dzietności ma zdecydowanie rządowy program “500+”. Dzięki niemu wielu rodziców decyduje się na kolejnych potomków. Jednak warto zauważyć, ze ogólny przyrost naturalny jest w Polsce wziąć niedostateczny by można było mówić o przewadze urodzeń nad zgonami.

W roku 2014 Polska zajmowała odległe 169. miejsce w zestawieniu państw świata pod względem największego przyrostu naturalnego. Dominowały wtedy i wciąż przodują pod tym względem państwa afrykańskie, w których widzimy znaczący tzw. boom demograficzny.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY