Rzepliński: Reparacje to niezwykle celny cios zadany cudowi, jakim jest proces pojednania polsko-niemieckiego [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
medianarodowe

medianarodowe / wikimediacommons

– Inicjatywa tego człowieka, który rządzi Polską, żeby upomnieć się o reparacje wojenne od państwa niemieckiego, częściowo kontestowana w układzie rządzącym, oczywiście jest uważnie obserwowana nie tylko w Polsce. Pojawiają się coraz, można powiedzieć, bardziej dziwaczne propozycje i opinie – mówił na spotkaniu w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowanym przez KOD oraz Klub Obywatelski Platformy Obywatelskiej były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński.

– Jest to niezwykle celny w moim przekonaniu cios zadany cudowi, jakim jest proces pojednania polsko-niemieckiego, Polaków i Niemców, takiego dobrego przenikania się obu społeczności i wspólnego i ich, i nas razem dobrego czucia się w Europie – tłumaczył zgromadzonym sędzia.

W zeszłym roku Wydział Prawa Uniwersytetu w Osnabrück (Dolna Saksonia) przyznał Rzeplińskiemu tytuł doktora honoris causa “w uznaniu zasług dla budowy państwa prawa w Polsce”.

– Honorujemy prof. Rzeplińskiego nie tylko jako znakomitego uczonego oraz naukowego prekursora zasad państwa prawa, ale również jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, pod którego rządami zapadło wiele istotnych orzeczeń oraz który z pełną determinacją bronił się i broni nadal przed próbami zmiany pozycji prawnej Trybunału Konstytucyjnego przyznanej mu przez konstytucję – powiedział w laudacji wykładowca uczelni prof. Joern Ipsen.

 


Dodano w Bez kategorii

POLECAMY