Radom i Dęblin zrobią wspólne Air Show w 2018

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia.org

Przebywający w Radomiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział w wywiadzie dla telewizji Dami, że być może przyszłoroczne wielkie pokazy lotnicze Air Show, związane z obchodami 100-lecia lotnictwa wojskowego odbędą się w dwóch miastach, Radomiu i Dęblinie.

„To Air Show będzie miało wymiar „stuletni” jeśli chodzi o wagę i skalę, dlatego myślimy, aby miało ono charakter połączony, by obejmowało zarówno Radom, jak i Dęblin, czyli stolicę polskich skrzydeł.” – powiedział w wywiadzie minister Antoni Macierewicz.”

O Radomiu i Dęblinie jako miejscu organizacji obchodów 100-lecia lotnictwa wojskowego w środowisku lotniczym mówiło się już od dawna. Do tej pory przeważał pogląd, że w Dęblinie odbędą się główne oficjalne uroczystości rocznicowe, a także statyczna wystawa związana z lotnictwem, a w Radomiu będą pokazy dynamiczne. Wojsko już podczas tegorocznego Air Show zapewniało, że rozpoczęły się przygotowania do międzynarodowych pokazów lotniczych w 2018 roku.

Powstał już specjalny sztab zajmujący się organizacją przyszłorocznej imprezy. Wysłano zaproszenia do potencjalnych uczestników z 30 krajów, w tym do najbardziej znanych zespołów akrobacyjnych. Również władze Radomia złożyły deklarację chęci współorganizacji imprezy lotniczej w przyszłym roku.

Decydujący głos w sprawie organizacji i lokalizacji międzynarodowych pokazów lotniczych należy do dowództwa sił zbrojnych i Ministerstwa Obrony Narodowej. Od wielu lat wraca temat przeprowadzki pokazów z Radomia do innego miasta. Jako potencjalne nowe lokalizacje wymienia się najczęściej Powidz i Dęblin. Za pierwszą z nich przemawia znacznie dłuższy pas startowy, pozwalający przyjmować najcięższe samoloty, za Dęblinem umiejscowienie pasa startowego względem miejsc dla publiczności. W Radomiu samoloty trzeba oglądać pod słońce, a tam ze słońcem. W Radomiu Air Show organizowane jest od 2000 roku, wcześniej dwukrotnie impreza gościła w Dęblinie, a jeszcze wcześniej w Poznaniu na lotnisku Ławica.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY