Bielsko-Biała: Pomniki dzieci nienarodzonych na każdym cmentarzu?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

Tematem tygodnia bielskiego radia „Radio Bielsko” jest właśnie  pomysł utworzenia pomników dzieci nienarodzonych na każdym cmentarzu.

Jak czytamy na stronie internetowej audycji:

„Nazywa się je aniołkami. Niektóre miały dwa tygodnie, inne kilka miesięcy – niezależnie od stadium zaawansowania ciąży, dla większości kobiet, które poroniły, pozostają w pamięci jako ich nienarodzone dzieci. Jeszcze kilka lat temu nie można było ich pochować. Wiele rodziców nie ma miejsca, gdzie mogliby 1 listopada zapalić znicz.”

15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Ta symboliczna data nie została wybrana przypadkowo – tyle trwa ciąża liczona od 1 stycznia; średnio to 9 miesięcy i 15 dni.

Tego dnia, na cmentarzu komunalnym w Brzezówce, w gminie Hażlach, zostanie odsłonięty pomnik dzieci nienarodzonych.

Jak mówi wójt gminy Grzegorz Sikorski, w zeszłym roku zgłosiła się do niego grupa kobiet, z prośbą o pomoc w stworzeniu pomnika. Zadanie nie było łatwe. Dzięki staraniom wielu osób, udało się pomysł zrealizować.

Pomnik nie będzie finansowany ze środków samorządu, ja ze swojej strony ufundowałem teren na cmentarzu. Tworzymy pewne miejsce, gdzie osoby mogą się spotykać, pomodlić za swoje pociechy, więc ten pomysł nie powinien budzić kontrowersji.

Temat nie powinien, jednak nierzadko kontrowersje budzi. Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia jest Mariola Gosek-Szweda, która pięć razy poroniła. Kobieta spotykała się z opiniami, że działania, aby stworzyć miejsce dla rodzin dzieci utraconych, są pozbawione sensu.

Wykonaniem pomnika zajmuje się Mirosław Hołubek, właściciela firmy kamieniarskiej z Hażlacha. Gdy dowiedział się o tym pomyśle, postanowił pomóc.

Zainteresowany całym przedsięwzięciem uznałem, że projekt jest na tyle ciekawy i potrzebny, że zdecydowałem się go nieodpłatnie wykonać. Będzie to postać anioła, która skrzydłem otula dziecko.

Pomniki dzieci nienarodzonych przeważnie można spotkać w większych miastach np. Bielsku-Białej, Wrocławiu czy Warszawie.

A Waszym zdaniem – czy takie miejsce powinno być na każdym cmentarzu?

 

Źródło: Radio Bielsko

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY