Kim są “blokusy”? Młodzi Francuzi terroryzują szkoły [+FOTO, WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. medianarodowe.com

Francuska młodzież jest znana ze swoich lewicowych poglądów. Młodzi ludzie wyrażają swoje polityczne przekonania poprzez liczne manifestacje. Jednym z lewicowych ruchów społecznych są tzw “blokusy”. Kim są?

Licealiści czy studenci gromadzą się przed szkołą, układając przed wejściem kosze na śmieci, wózki, barierki – co im wpadnie w ręce – aby w ten sposób zablokować wejście do szkoły i zamanifestować. Uczniowie decydujący się na wejście do szkoły podczas takiego “blokusu” narażają się na obrzucenie jajami, czy w skrajnych przypadkach skopaniem przez manifestujących licealistów, którzy prezentują niesłychaną agresję.

Dodatkowo dochodzi często do pożarów i pomimo, iż tzw. “blokusy” nie są do końca legalne we Francji, policja nie przeciwdziała takim zjawiskom. Zajmuje się jedynie asekuracją manifestacji, jednakże uczniowie biorący udział w “blokusach” mogą zostać ukarani przez szkołę, ale nic więcej.

Powody do blokowania są różne, lecz pozostają najczęściej lewicowe. Ubiegłego roku powodami “blokusów” były m. in. wzrost poparcia Frontu Narodowego i mimo iż pewne było, że FN ostatecznie nie dojdzie do władzy, to studenci i licealiści i tak zdecydowali się na manifestowanie w celu wyrażenia swoich lewicowych poglądów i niechęci wobec rosnącej w poparcie “skrajnie prawicowej” partii FN.

Innym powodem był agresywnie potraktowany przez policję Murzyn zwany Theo. Ten incydent pozwolił młodzieży stwierdzić, że francuska policja jest skrajnie prawicowa i rasistowska, dlatego też okazywali wsparcie wcześniej wspomnianemu Theo poprzez organizowanie “antyfaszystowskich” akcji. Organizatorami “blokusów” są zazwyczaj antyfaszyści lub anarchiści.

 

 

medianarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY