Hiszpańska policja zrobiła nalot na budynki administracji Katalonii! [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons / CC BY-SA 2.0

Oddziały hiszpańskiej Gwardii Cywilnej wtargnęły do kilku budynków autonomicznego katalońskiego rządu w Barcelonie i aresztowały co najmniej 14 osób. Akcja jest związana z zapowiedzianym referendum o niepodległość Katalonii, które władze w Madrycie uznały za nielegalne.

Jak donosi “El Pais”, wśród zatrzymanych są m.in. Josep Maria Jové (sekretarz wiceprezydenta Katalonii), Josue Sallent Rivas (CTTI – urząd odpowiedzialny za usługi informatyczne dla rządu katalońskiego), Xavier Puig Faree (dział informacji departamentu spraw zagranicznych), Josep Lluis Salvado Tenesa (doradca w dep. gospodarki i finansów), David Franco Martos (CTTI odpowiedzialny za bezpieczeństwo publiczne) oraz Juan Manuel Gomez – osoba odpowiedzialna za przebieg głosowania elektronicznego. Zatrzymani zostali także Marcedes Martinez Martos oraz Pau Furriol Fornells, którzy byli zaangażowani w organizację referendum.

Jak czytamy na stronie BBC, oprócz budynków departamentu gospodarki, akcja policji objęła także departament spraw zagranicznych oraz Pałac Prezydencki. Radio RAC1 podało, że policja weszła również do drukarni “de Bigues i Riells”, która w ostatnich dniach produkowała materiały zachęcające do poparcia niepodległości Katalonii.

Przeszukania zlecił sąd rejonowy w Barcelonie, jednak akcja nie była wcześniej zgłoszona rządowi katalońskiemu. Przedstawiciele katalońskiej administracji proszą osoby dokonujące kontroli do opuszczenia budynków.

Protestujący blokują samochody służb, które przyjechały do budynków autonomii. Krzyczą “votarem Si” (głosujemy na tak), “votarem” (głosujemy), “No pasarán” (nie przejdą). Protest trwa także na ulicy la Rambla. Niektóre ulice są zablokowane, komunikacja miejska wprowadziła zmiany w kursowaniu pojazdów.

Burmistrz Badalony zapowiedziała wielką manifestację, która ma odbyć się o 18 na placu Villa. Badalona jest częścią zespołu miejskiego Barcelony.

Sondaże przewidują, że ponad 70 proc. Katalończyków chce wypowiedzieć się w referendum na temat niepodległości.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY