Węgry: Socjalistyczna opozycja zapowiada rozebranie muru granicznego po ewentualnej wygranej w wyborach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na wiosnę na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Zostało co prawda zatem jeszcze kilka miesięcy, ale zauważyć można, że kampania przedwyborcza coraz bardziej się rozkręca. Ostatnie sondaże dają prowadzenie rządzącemu Fideszowi, ale nie jest to jednak tak duże poparcie jak uzyskała koalicja w 2014 roku.

Jakiś dobry miesiąc temu na naszych łamach prezentowaliśmy państwowe bilbordy i spoty wyborcze uderzające w miliardera Georga Sorosa.

Nie sposób nie zauważyć w tych treściach elementów przedwyborczych działań w obozie premiera Victora Orbana. Podczas obozu dla węgierskiej młodzieży w Baile Tusnad w Rumunii, który odbywał się w lipcu, premier Orban wskazał, że stawką wyborów parlamentarnych w 2014 roku będzie przyszłość krajów Europy Środkowej, w tym grupy V4. Wskazywał on zatem w utrzymaniu swojej władzy również zachowanie obecnego kursu politycznego Węgier, które poprzez budowę ogrodzenia, chronią Europę oraz swoje terytorium przed nielegalną imigracją.

Jednocześnie premier Victor Orban wskazał, że kandydat Partii Socjalistycznej (MSZP) Laszlo Botka na premiera, wprost zapowiada rozebranie muru, czyli realizację planu Sorosa, przed którym jego rząd ma obecnie chronić Węgry i Europę Środkową.

Według ostatniego sondażu opracowanego przez Iranytu Intezet koalicja Fidesz-KDNP może liczyć na 26% poparcia. Jest to wynik o prawie 20% niższy niż uzyskany przez Fidesz w wyborach w 2014 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że węgierska ordynacja znacznie ułatwia uzyskanie większości mającej największe poparcie partii. Lewicowa MSZP w tym sondażu miała 19%. Trzeci Jobbik zaś 14%.

Węgierscy narodowcy z Jobbiku również nie próżnują. Wydawać mogłoby się, że prezentując bardziej radykalne hasła od Fideszu, zyskają znacząco na kryzysie imigranckim. Ich postulaty przejęła jednak partia Orbana, dlatego też Jobbik musiał oprzeć kampanie na czymś innym. Lider Jobbiku, a zarazem kandydat na premiera Węgier, Gabor Vona swój przekaz opiera głównie o walkę z węgierskimi oligarchami i korupcją. W opinii Jobbiku korupcja ma się na Węgrzech dobrze za Fideszu. W ramach działań przedkampanijnych, na węgierskich ulicach pojawiły się bilbordy wskazujące potrzebę wymiany elit (grafika przy artykule).

– Wyeliminowanie korupcji jest kluczowym elementem programu rządowego Jobbiku – powiedział w rozmowie z naszym portalem Gabor Vona.

Drugi temat poruszony przez Jobbik, to inicjatywa tzw. ,,Unii Płac”, o której pisałem kilka dni temu. Gabor Vona poruszał tę kwestię chociażby na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY