Muzułmanie niemile widziani w Szwajcarii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
góry w Szwajcarii

/ fot. Adrian Michael via Wikimedia Commons / CC

Federalna Komisja ds. walki z Rasizmem (FCR) alarmuje, iż rośnie niechęć wobec muzułmanów i coraz częstsze są przypadki dyskryminowania ich w Szwajcarii.

Szwajcarskie Centrum na rzecz Islamu i Społeczeństwa (SZIG) oraz religioznawcy z uniwersytetów w Lucernie i Fryburgu zorganizowali konferencję na temat islamu. W trakcie spotkania rozmawiano na temat ostatnich badań dotyczących sposobu postrzegania muzułmanów w Szwajcarii.

Jak twierdzą organizatorzy rośnie wrogość wobec muzułmanów mieszkających w Szwajcarii. Powodem ma być obowiązujący dyskurs polityczny i sposób w jaki media informują o islamie.

“Wrogość jest efektem karmienia opinii publicznej faktami, które nie mają nic wspólnego z muzułmanami, ale mają wiele wspólnego z międzynarodowymi wydarzeniami” – przekonuje przewodnicząca FCR, Martine Brunschwig Graf.

Organizatorzy konferencji wspomnieli też o przypadkach wrogości wobec muzułmanów w internecie i w mediach społecznościowych. Jak twierdzą – prowadzi to do wykluczenia społeczności muzułmańskiej.

W 1999 roku między Szwajcarią a Unią Europejską zawarto umowę, na podstawie której obywatele UE mogli podejmować pracę bez specjalnego zezwolenia. Ustalenia nie dotyczyły jednak imigrantów spoza państw europejskich, którzy musieli starać się o odpowiedni wniosek. W 2014 roku podjęto decyzję o większym ograniczeniu pozwoleń na pracę, wydawanych cudzoziemcom z krajów spoza Unii Europejskiej.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY