Zakaz modlitwy w fińskich przedszkolach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
zakaz modlitwy w przedszkolach

/ fot. Wikimedia Commons / CC

Fińska Agencja ds. Edukacji przygotowała w sierpniu nowe przepisy dla placówek edukacji wczesnoszkolnej. Zgodnie z wytycznymi pracownicy nie mogą odmawiać chrześcijańskich modlitw przed wspólnymi posiłkami z dziećmi.

Do czasu uchwalenia nowych przepisów, w wielu fińskich przedszkolach panował zwyczaj zmawiania modlitwy dziękczynnej przed posiłkami. Fińska Agencja ds. Edukacji uznała jednak, iż modlitwa przed posiłkiem jest praktyką na którą nie ma miejsca w świeckich przedszkolach. Zamiast tego dzieci już w przedszkolu mają poznawać różne religie i systemy etyczne, a nawet dowiadywać się czym jest ateizm i agnostycyzm.

Celem jest wspieranie każdego dziecka w kształtowaniu jego własnej identyfikacji – mówi Kirsi Tarkka, przedstawicielka Fińskiej Agencji ds. Edukacji. – Nauka etyki ma też pomóc dzieciom w rozumieniu ludzi różnych kultur i różnych wyznań – dodaje.

Zamiast modlitwy przed posiłkiem recytowana jest rymowanka dla dzieci związana z jedzeniem – informuje Auli Honkaniemi, dyrektor przedszkola w regionie Ostrobotnia. W jej placówce z modlitw przed posiłkami zrezygnowano zaraz po wejściu nowych wytycznych w życie. Według Honkaniemi dzieci szybko przystosowały się do zmiany, lecz niektórzy pracownicy przedszkola nie byli z niej zadowoleni. – To duża zmiana i trochę smutna, ale tak teraz to ma wyglądać – powiedziała.

Przedszkola nadal jednak mają współpracować z lokalnymi parafiami. Dopuszczalne ma być także organizowanie zakończenia roku szkolnego w kościele. Przedszkola mają jednak obowiązek organizować alternatywne uroczystości dla dla dzieci, których rodzice nie wyrażają zgody na udział w chrześcijańskich ceremoniach. W Finlandii ponad 70% mieszkańców określa się jako wyznawcy kościoła luterańskiego.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY