Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec o reparacjach wojennych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Andrzej Duda w czwartek spotkał się w stolicy Malty, Valletcie, z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Wśród zapowiadanych tematów spotkania była kwestia reparacji wojennych.

Jak tłumaczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, obaj przywódcy rozmawiali o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących relacjach polsko-niemieckich.

Poruszyli kwestie zainicjowanej w Polsce debaty wokół problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej – podkreślił Szczerski.

Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany – dodał szef gabinetu prezydenta.

Jak podał Szczerski, rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę, a więc dłużej niż planowano.

W pierwszej części poruszono kwestie dotyczące przyszłości polityki europejskiej w kontekście wyborów niemieckich. W czasie dyskusji o przyszłości UE prezydenci zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw europejskich na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

polskieradio.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY