Eksperci Bundestagu mówią ,,nie” reparacjom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

,,Frankfurter Allgemeine Zeitung” opublikował ekspertyzę niemieckich naukowców w sprawie polskich dezyderatów wobec Niemiec. – Eksperci naukowi Bundestagu doszli do wniosku, że polskie roszczenia reparacyjne za straty podczas drugiej wojny światowej są nieuzasadnione – podała gazeta.

W raporcie stwierdzono, że ewentualne żądania wynikające z niemieckich zbrodni wojennych straciły ważność w 1990 r., kiedy zawarto ,,traktat 2+4″. Polska w ramach negocjacji traktatowych co najmniej milcząco zrezygnowała z ich dochodzenia – napisano w FAZ. Stwierdzono także, że potencjalne roszczenia już w tamtym okresie byłyby przedawnione.

Ekspertyzę zlecił naukowcom wiceprzewodniczący Bundestagu Johannes Singhammer. – Polskie żądania reparacji, skazane z prawnego punktu widzenia z góry na niepowodzenie, są zaprzeczeniem wspólnego, skierowanego w przyszłość projektu między Niemcami a Polską, a wręcz przeciwnie, mogą spowodować niebezpieczne skutki – powiedział on w rozmowie z ,,Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Eksperci doszli do wniosku, że niezgodne z prawem byłyby też żądania osób prywatnych w stosunku do RFN.

W komentarzu napisano, że obecnie między Niemcami a Polską ,,nie ma otwartych rachunków”. – Jak można ponad 70 lat po zakończeniu wojny ręczyć za siebie, gdy jedna strona wymachuje ciągle ogromnymi rachunkami – stwierdza FAZ.

 

niezależna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY