Czy Marsz Niepodległości dołączy do Komitetu Prezydenta? Wywiad z Robertem Bąkiewiczem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W przyszłym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy został utworzony Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent powołał już do niego organizacje społeczne, ale zabrakło tam miejsca dla Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jak Pan jako prezes Stowarzyszenia to skomentuje?

Marsz Niepodległości to oddolne społeczne obchody organizowane od 2010 roku. Polacy, którzy szli każdego 11 listopada pokazywali, że tego dnia chcą być razem i świętować. To my, uczestnicy Marszu, gdy w mediach mówiono, że patriotyzm to przeżytek, wykrzykiwaliśmy na ulicach Warszawy hasło Bóg-Honor-Ojczyzna. Dziś Prezydent RP stworzył Komitet, w którym nie widzi dla nas miejsca. Tu nie chodzi o jakiegoś przedstawiciela w danym organie, Prezydent Duda nie widzi miejsca dla idei narodowej i 100 tys. Polek i Polaków.

Czy Marsz Niepodległości podejmie starania, aby jednak do Komitetu dołączyć?

Marsz Niepodległości zawsze Polaków łączył, a nie dzielił. Jesteśmy otwarci na propozycję. Natomiast trzeba powiedzieć sobie jasno: jeśli w Komitecie nie będzie Marszu Niepodległości to uważam, że 100-lecie odzyskania niepodległości nie będzie miało charakteru społecznego. To będzie wydmuszka.

Myśleliście już w Stowarzyszeniu o 2018 roku?

Przede wszystkim Marsz Niepodległości podniósł najważniejsze polskie święto do należnej mu rangi, wcześniej administracja państwa oraz ugrupowania polityczne nie były zainteresowane tym, aby godnie uczcić ten dzień. Czy myślimy o 2018? Oczywiście, Marsz Niepodległości w 2018 roku tak, czy inaczej się odbędzie. Powiem więcej, ten Marsz będzie miał zupełnie nowy wymiar.

Rozmawialiśmy z prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robertem Bąkiewiczem

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY