Banderowcy oburzeni na polski paszport: „Antoś Petrykiewicz walczył z Ukrainą”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. glavcom.ua

Wizerunek polskiego dziecka zabitego przez Ukraińców we Lwowie, które znajdzie się w nowej edycji paszportów, wywołał oburzenie ze strony banderowców. Przypominają oni, że 13-letni Antoś Petrykiewicz walczył rzekomo z Ukrainą.

„Żołnierz, który walczył przeciwko Ukrainie, ozdobi polskie paszporty” – podaje związany z banderowską partią Swoboda portal Vgolos.com.ua. W miejsce motywu przedstawiającego Cmentarz Obrońców Lwowa ma się pojawić bowiem postać 13-letniego polskiego dziecka zabitego przez Ukraińców we Lwowie. Spoczywający na Cmentarzu Orląt 13-letni Antoś Petrykiewicz był bowiem obrońcą Lwowa przed ukraińskimi bandami, walczącymi w ramach samozwańczej i nieuznawanej „Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej” – separatystycznego tworu powstałego na południowo-wschodnich rubieżach Polski. Co ciekawe, dziś banderowcy sami krytykują separatystyczne republiki ludowe powstałe na wschodzie Ukrainy w Donbasie – Doniecką oraz Ługańską Republikę Ludową. Zarzutem wobec Antosia Petrykiewicza ma być z kolei to, że walczył przeciwko separatystycznej republice ludowej powstałej na wschodzie swojego kraju – czyli robił to samo, co obecnie Ukraińcy.

Tzw. Zachodnioukraińska republika ludowa nigdy nie zdobyła międzynarodowego uznania. Pretendowała do południowo-wschodnich ziem Polski, gdzie została pokonana dzięki wysiłkowi polskich ochotników, w tym lwowskich dzieci, a także Wojska Polskiego. Dzięki temu zwycięstwu na kresach południowo-wschodnich zakończył się chaos, terror i bezhołowie, opisane w takich dziełach jak m.in. „Ruski miesiąc”, „Z krwawych dni Złoczowa 1919 roku” czy „Z dni grozy we Lwowie”. Jednym ze wspomnianych dzieci był właśnie 13-letni Antoś Petrykiewicz, najmłodszy w historii kawaler orderu Virtuti Militari. Główną przewagą Polaków walczących wówczas we Lwowie było to, że byli oni u siebie, a Ukraińcy – nie. O dużo lepszej znajomości Lwowa przez Polaków zaświadczają nawet tacy ukraińscy historycy jak prof. Jarosław Hrycak.

Podczas walk o Lwów Polska nie uznawała jakiejkolwiek formy państwowości ukraińskiej.

Vgolos.com.ua / MediaNarodowe.com

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY