Symbol polskiego militaryzmu na Litwie – nowy wizerunek w paszportach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia.org

Zamiast Ostrej Bramy w Wilnie w nowej edycji polskich paszportów w 2018 roku znajdzie się symbol polskiego militaryzmu na Litwie – grób matki i serca Józefa Piłsudskiego z wileńskiej Rossy, dzięki któremu miasto to znalazło się w granicach Polski.

Przypomnijmy, że potencjalna obecność motywu Ostrej Bramy wywołała sprzeciw Republiki Litewskiej – państwa, które bezpodstawnie rości sobie prawo do historycznej spuścizny Wilna i dawnej mickiewiczowskiej Litwy. Republika Litewska wezwała wówczas do swojego MSZ najwyższego rangą polskiego dyplomatę, wiceambasadora Grzegorza Poznańskiego, do złożenia wyjaśnień.

Ostatecznie polski rząd w miejsce Ostrej Bramy zdecydował się umieścić symbol polskiego militaryzmu w obecnej Republice Litewskiej – grób matki i serca Józefa Piłsudskiego, głównego inspiratora tzw. buntu Żeligowskiego, czyli akcji zbrojnej  mającej na celu odbicie Wilna z rąk Nowo-litwinów (których odróżniać należy od historycznych Litwinów, których potomkami są z kolei Polacy na Kresach północno-wschodnich).

Grób matki i serca Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie już wielokrotnie wywoływał sprzeciw czołowych nowo-litewskich szowinistów. W 2012 roku Juozas Panka i jego „Związek Młodzieży Narodowej” wzywali do usunięcia mogiły i mauzoleum i przeniesienia go do Warszawy. Niejednokrotnie padał on też ofiarą szowinistycznie nastawionych wandali, ostatni raz w kwietniu tego roku.

Wilnoteka.lt – polski portal na Litwie / MediaNarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY