Jest decyzja ONZ w sprawie Korei Północnej. Nowe sankcje nałożone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła jednogłośną decyzję o nałożeniu sankcji na Koreę Północną. Ograniczenia dotyczyć będą m.in. dostaw ropy naftowej do tego państwa.

Projekt uchwały przygotowały Stany Zjednoczone. Była to reakcja na ostatnie próby nuklearne Pjongjangu. Głosowano jednak nad złagodzoną wersją rezolucji, żeby uzyskać poparcie Rosji i Chin.

Sankcje zakładają m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy do Korei:  do 500 tys. baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat kolejnych. Nałożone zostało także całkowite embargo na dystrybucję gazu ziemnego do KRLD oraz zakaz eksportu koreańskich tekstyliów.

W pierwotnej wersji projekt zakładał m.in. stuprocentowe embargo na dostawy paliw do Korei Północnej oraz zamrożenie aktywów przywódcy państwa Kim Dzong Una. Ostatecznie restrykcje nie obejmą dyktatora i jego najbliższego otoczenia.

Jest to dziewiąta rezolucja Rady Bezpieczeństwa w sprawie reżimu w Pjongjangu w związku z prowadzeniem przez niego programu nuklearnego.

 

pap.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY