Jest decyzja ws. motywów kresowych na paszportach! Zostały… zastąpione przez inne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ogłoszony w lipcu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji internetowy konkurs “Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” dobiegł właśnie końca. W jego trakcie nie zabrakło kontrowersji i nawet swego rodzaju “zgrzytu dyplomatycznego”. Niektóre motywy związane z polską historią nie spodobały się władzom Litwy i Ukrainy, które interweniowały w tej sprawie.

Konkurs dobiegł końca, a jego wyniki zostały zaprezentowane przez ministra Mariusza Błaszczaka. Jak się okazuje, zewnętrzne naciski Litwy i Ukrainy okazały się skuteczne. Motywy z wizerunkiem kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarza Orląt) oraz z Ostrą Bramą w Wilnie zostały usunięte. – poinformowało na Twitterze MSWiA.

Wizerunki, które wywołały protesty państw sąsiednich zostały zastąpione przez inne. Zamiast kaplicy z Cmentarza Orląt, pojawił się wizerunek Antosia Petrykiewicza, najmłodszego 14-letniego obrońcy Lwowa, który poległ w 1919 r. podczas walk z Ukraińcami. Jego ciało znajduje się właśnie na Cmentarzu Orląt.

Natomiast wizerunek Ostrej Bramy zamieniono na motyw z płytą umieszczoną w Mauzoleum Matka i Serce Syna, w którym spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz serce samego marszałka. Grobowiec znajduje się w Wilnie.

Jak informuje MSWiA, w konkursie miało wziąć udział aż 763 tys. internautów. Zwyciężyły następujące motywy: Eugeniusz Kwiatkowski, Gabriel Narutowicz, kopiec Piłsudskiego w Krakowie, obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego i orzełek legionowy.

Oprócz nich na strony nowego paszportu trafią ustalone wcześniej motywy stałe: Bitwa Warszawska, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty.

 

Źródło: kresy.pl
Fot.: wikimedia
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY