Szwecja: Moderaci chcą zmiany w konstytucji i zaostrzenia warunków uzyskania obywatelstwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Obowiązkowa znajomość języka szwedzkiego i możliwość odebrania obywatelstwa – wprowadzenia m.in. takich zmian domagają się Moderaci.

 

Szwedzka partia Moderaterna znana m.in. z oskarżania Sverigedemokraterna o ,,wrogość wobec obcych” chce…zaostrzenia warunków uzyskania szwedzkiego obywatelstwa. Zmiany dotyczyć mają wymagań językowych i czasu stałego pobytu w Szwecji. Obecnie znajomość języka szwedzkiego nie jest wymagana, by otrzymać obywatelstwo skandynawskiego państwa. Moderaci proponują test ze znajomości języka oraz podstawowych reguł społecznych. Chcą też wydłużenia wymaganego czasu stałego pobytu w Szwecji z 5 do 7 lat oraz możliwości odebrania obywatelstwa np. terrorystom. To ostatnie wymaga jednak zmiany w konstytucji.

Razem z zaostrzeniem wymagań miałby również zostać wprowadzony ,,bonus integracyjny” dla imigrantów szybko uczących się języka i pracujących na własne utrzymanie. Oni mogliby o obywatelstwo starać się szybciej.

Szwecja różni się od wielu innych krajów poprzez wymaganie krótszego stałego pobytu oraz brak jakichkolwiek wymagań co do znajomości języka i zasad społecznych. Jednocześnie nie ma możliwości legalnego odebrania obywatelstwa w niektórych sytuacjach – piszą Moderaci na swojej stronie internetowej.

Będziemy teraz jasno pokazywać, że Moderaterna jest partią prawa i porządku – mówi Tomas Tobé, sekretarz partii.

To nie pierwszy radykalny pomysł Moderatów. Kilka dni temu to właśnie oni zaproponowali wprowadzenie zakazu żebrania, który mocno uderzyłby w Cyganów. Odkąd Sverigedemokraterna objęła prowadzenie w sondażach poparcia, Moderaterna zaczęła iść mocniej w prawo i walczyć o poparcie konserwatywnych wyborców, stanowiąc realną konkurencję dla partii dotychczas uznawanej za najbardziej prawicową.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY