Rondo Brygady Świętokrzyskiej? Nie wszystkim się to podoba

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W najbliższy czwartek Rada Miasta Kielce ma zadecydować o nadaniu nazw kilku rondom i ulicom. Jedno z rond ma otrzymać imię Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Pomysł krytykuje historyk prof. Jerzy Szczepański.

Projekt nadania rondu u zbiegu ulic Piekoszowskiej, Białogońskiej i Malików tej nazwy zgłosił Instytut Pamięci Narodowej. – Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców całej jednostce udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia i ze strony Wehrmachtu czy Waffen SS, i Armii Czerwonej. Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych była także jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który nawiązał kontakt taktyczny z wojskami zachodnich aliantów, wszedł w ich skład i współdziałał taktycznie w walce z Niemcami w ostatnich dniach II wojny światowej – napisano w uzasadnieniu.

Przeciwko nazwaniu ronda imieniem Brygady sprzeciwia się prof. Jerzy Szczepański, historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Okrzyknięcie ich (członków Brygady – przyp. red.)  „żołnierzami wyklętymi”, nadawanie ich imienia ulicom czy rondom ma na celu stworzenie mitu założycielskiego ruchu i państwa totalitarnego, w związku z czym mogłoby być karane – mówi w rozmowie z ,,Gazetą Wyborczą”. Jego zdaniem uzasadnienie opiera się ,,na propagandzie nacjonalistów z Obozu Narodowo-Radykalnego”.

Nazwa nie podoba się też niektórym kieleckim radnym. Agata Wojda z PO, uczestniczka manifestacji proaborcyjnych napisała na swoim facebookowym profilu, że ,,szykuje się nam kolejne rondo wstydu”.

Pomysłu bronią kieleccy narodowcy. – Brygadzie jak najbardziej należy się taka forma upamiętnienia. Ta formacja wytrwale walczyła przeciwko obu okupantom. Jej dowództwo dało także dowód dyplomatycznego geniuszu skutecznie negocjując z Niemcami przejście przez ich pozycje przy jednoczesnym sabotowaniu ich działań – mówi Filip Bator, koordynator Brygady Świętokrzyskiej ONR.

Na Facebooku został utworzony profil ,,TAK dla ronda Brygady Świętokrzyskiej NSZ w Kielcach”. Organizatorzy zachęcają do przyjścia na sesję Rady Miasta, podczas której zapadną decyzje w sprawie nowych miast. Odbędzie się ona 14 września. Początek o godz. 8.

Inne ronda mają nosić imiona: Ofiar Kresów, prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabatta, obrońcy Westerplatte Ignacego Skowrona, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, żołnierza AK Jana Zientarskiego oraz Cichociemnych. Nazwane zostaną także dwie nowe ulice: ekonomisty, działacza ruchu narodowego Edwarda Taylora i Uniwersytecka.

 

wyborcza.pl/facebook.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY