Ziobro sceptycznie o ekstradycji! “Zrobilibyśmy im prezent”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wciąż duże emocje wzbudza sprawa zbrodniarzy z Rimini, którzy dopuścili się pobicia obywatela Polski oraz brutalnego gwałtu dokonanego na jego partnerce.

Wiele osób spodziewa się, a nawet apeluje o to, by bandytów osądzono w Polsce. Z dużą dozą sceptycyzmu jednak, odnosi się do tej kwestii minister Zbigniew Ziobro.

Głos w tej sprawie, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zabrał na zorganizowanej dzisiaj konferencji prasowej.

leciłem stosowne analizy prawne i nie ulega wątpliwości, że sprowadzenie tych sprawców do Polski – teoretycznie rzecz rozważając – byłoby dla nich korzystnym rozwiązaniem, sprowadzeniem do korzystniejszego systemu prawnej odpowiedzialności, który przewiduje o wiele niższe rygory odpowiedzialności karnej niż tam we Włoszech. Ocenił pomysł sprowadzenia bandytów do Polski minister Ziobro.

Argumentuje on swoje stanowisko, różnicami w prawie włoskim, a polskim.

We Włoszech odpowiedzialność karna wchodzi już od 14. roku życia z pewnymi modyfikacjami, ze względu na nieletni wiek. A w Polsce mamy te granice wyżej ustawioną . Stwierdził.

Jak dodał, różnie wygląda też kwestia wyroków za gwałt. W Polsce za takową zbrodnię grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Tymczasem we Włoszech, dolna granica wynosi 6 lat.

Gdybyśmy chcieli po tej analizie, którą otrzymałem na stół, podejmować działania, by ściągnąć tu sprawców, zrobilibyśmy im prezent. Powiedział minister sprawiedliwości, stwierdzając iż surowsze są sądy we Włoszech w tego typu przypadkach.

Zbigniew Ziobro pochwalił również współpracę ze stroną włoską oraz podziękował tamtejszym prokuratorom.

Zatrzymani w ostatni weekend podejrzani to 20-letni obywatel Konga, mający pełnić rolę przywódcy grupy zwyrodnialców, a także 16-latek z Nigerii oraz dwaj bracia (w wieku 15 i 17 lat) z Maroka.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY