Syria: Izraelski samolot ostrzelał pozycje armii syryjskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Samolot izraelski ostrzelał pozycje armii syryjskiej w prowincji Hama, zabijając dwóch żołnierzy i powodując umiarkowanie duże szkody materialne, poinformował agencję SANA jeden z generałów Syryjskiej Armii Arabskiej.

Atak miał miejsce dzisiaj rano, kiedy samolot Sił Powietrznych Izraela (Chel ha-Awir) wystrzelił kilka rakiet z libańskiej przestrzeni powietrznej, celując w pozycje armii syryjskiej w pobliżu miasta Masyaf w prowincji Hama. Atak kosztował życie dwóch żołnierzy. Sztab generalny Syrii ostrzegł przed niebezpiecznymi konsekwencjami tego agresywnego działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności regionu, przypominając o zdecydowaniu i determinacji administracji prezydenta al-Assada celem zmiażdżenia terroryzmu i wyrwania spod ich kontroli całego terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej niezależnie od grup terrorystycznych i źródeł ich wsparcia.

Armia Izraela odmówiła komentarza na temat ataku. Według Reutersa, nie komentuje spraw operacyjnych. Atak rakietowy był prawdopodobnie wymierzony w wojskowy obiekt badawczy. Tego jednak z kolei nie chciały sprecyzować władze syryjskie.

Izrael wielokrotnie uderzał w stanowiska Armii Syryjskiej i sił sprzymierzonych. Większość ataków na siły rządowe przeprowadzono z okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Panowanie nad wzgórzami umożliwia Izraelowi ostrzał Damaszku a Syrii – ostrzał północnego Izraela. Dlatego też zostały one silnie ufortyfikowane. Mimo tego, w 1967, podczas wojny sześciodniowej Wzgórza Golan zostały błyskawicznie zdobyte przez wojska Izraela; próba odzyskania ich przez wojska syryjskie podczas wojny Jom Kippur w 1973 zakończyła się niepowodzeniem. Od 1974 roku istnieje pas neutralny kontrolowany przez Siły pokojowe ONZ (UNDOF), oddzielający Syrię od ziem pod kontrolą izraelską. Na terenie pasa neutralnego znajduje się syryjskie miasto Al-Kunajtira (Quineitra), które przed oddaniem przez Izrael zostało całkowicie zniszczone przez ostrzał artyleryjski. W chwili obecnej, władze Syrii wydają przepustki pozwalające na wjazd do Al-Kunajtira, która stała się atrakcją turystyczną. Syryjczycy uważają ruiny miasta za pomnik przypominający o metodach stosowanych przez Izrael. 14 grudnia 1981 roku izraelski parlament Kneset przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym. Wzgórza Golan zostały wcielone do państwa Izrael. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji

Izraelskie wojsko wielokrotnie ostrzeliwało też konwoje wojskowe, twierdząc że transportują broń dla Hezbollahu, islamistycznej grupy bojowników i partii politycznej z Libanu. Izrael, USA i wiele innych państw uznały Hezbollah za grupę terrorystyczną.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY