Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Słowacji i Węgier w sprawie uchodźców!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Trybunał Sprawiedliwości oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny.

Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku – napisano w komunikacie.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano mechanizm przyjęcia jej większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry. Za rządów Ewy Kopacz Polska poparła decyzje o relokacji i nie wniosła skargi. Obecny rząd zdecydował się wspierać Bratysławę i Budapeszt przed Trybunałem UE.

Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem: Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także KE.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY