Okiem eksperta: Wyzwania geopolityczne stojące przed Polską [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
geopolityczne

/ fot. youtube/Media Narodowe

Geopolityczne myślenie tłumaczy światowe procesy przez pryzmat geografii i warunków naturalnych (położenie, surowce), z uwzględnieniem czynników politycznych, ekonomicznych i sytuacji międzynarodowej. Jakie losy w tym ujęciu czekają Polskę i świat? Na to pytanie w komentarzu Mediów Narodowych odpowiada Marian Piłka- wiceprzewodniczący Prawicy Rzeczpospolitej Marka Jurka.

W ujęciu światowym, najważniejszym z geopolitycznego punktu widzenia obszarem świata jest region Azji południowo- wschodniej. Ścierają się tam interesy dwóch największych globalnych mocarstw- USA i Chin. Rosnąca potęga Państwa Środka rzuca poważne wyzwanie dla supremacji Stanów Zjednoczonych na wodach świata. Ma to miejsce przede wszystkim na morzach Azji południowo- wschodniej i Oceanie Indyjskim.

W kontekście Polski, Marian Piłka zwraca uwagę przede wszystkim na dwa czynniki- demografię i armię. Rządowe programy mające na celu poprawę sytuacji w tych obszarach co prawda przynoszą efekty (m. in. 500+ i powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej), jednak- podkreśla ekspert- wciąż niewystarczające. Zdaniem polityka Polska musi przyśpieszyć proces modernizacji sił zbrojnych, bowiem czynniki geopolityczne wskazują, że zbliża się czas zaciętej rywalizacji która może doprowadzić do światowego konfliktu. Władze muszą zbudować do tego czasu dostateczną podmiotowość kraju leżącego nad Wisłą, by w okresie tzw. “przetasowywania światowych wpływów” mógł czynnie decydować o swoich losach.

Cała rozmowa w poniższym materiale wideo:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY