Waluś wyjdzie na wolność? Południowoafrykański minister sprawiedliwości może na to nie pozwolić

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. nacjonalista.pl

W mediach pojawiła się informacja o tym, że Polak uwięziony w RPA mógłby wyjść na wolność. Janusz Waluś od 1993 roku odsiaduje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności w południowoafrykańskim więzieniu.

Waluś został osądzony po zastrzeleniu przywódcy tamtejszej partii komunistycznej, Chrisa Haniego. Doszło do tego 10 kwietnia 1993 roku, pod domem komunisty. Początkowo Waluś został skazany na karę śmierci, jednak została zmieniona na dożywocie.

Od pewnego czasu starano się o warunkowe zwolnienie Walusia z aresztu. Miało pomóc m.in. zrzeczenie się przez niego południowoafrykańskiego obywatelstwa. Sprawą zajmował się Najwyższy Sąd Apelacyjny w Bloemfontein. 18 sierpnia podjęto decyzję o przekazaniu sprawy w ręce ministra sprawiedliwości RPA – Michaela Masuthy. Masutha należy do Afrykańskiego Kongresu Narodowego, socjaldemokratycznej partii, rządzącej od 1994 roku. Wiadomo, że jak dotychczas ten minister blokował możliwość uwolnienia Walusia i nic nie wskazuje na to, żeby zmienił swoje stanowisko.

W sprawę uwolnienia Polaka angażował się m.in Jan Żaryn, senator PiS-u i członkowie Ruchu Narodowego czy Kukiza’15. Uważają, że argumentem za wypuszczeniem Walusia na wolność jest fakt, że afrykańskie więzienia już dawno zostały opuszczone przez osoby związane z apartheidem.

rp.pl/autonom.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY