DRAGON-2017 – MON zdradza szczegóły polskich ćwiczeń wojskowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

17 000 żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego – takie liczby podało Ministerstwo Obrony Narodowej w kontekście działań DRAGON-2017. Manewry szkoleniowe mają odbyć się w dniach 25-29 września. 

Wojska pancerne, zmechanizowane i powietrznodesantowe, wspierane przez wojska inżynieryjne i artylerię, marynarka wojenna, siły specjalne i lotnictwo – to tylko część polskich Sił Zbrojnych, które będą brać udział w ćwiczeniach. Jak zapowiada MON, oprócz Polaków w działaniach wezmą udział wojska ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemcy, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy.

Manewry lądowe będą odbywać się na poligonie Drawsko, który jest największym tego typu obiektem w Europie. Z kolei na poligonach morskich planowane jest prowadzenie obrony odcinka wybrzeża. Ponadto odbędą się przeprawy z pokonaniem przeszkody wodnej. W okolicach lotniska Szymany zaplanowany jest desant spadochronowy z zadaniem zajęcia wyznaczonego obiektu.

Scenariusze ćwiczeń zakładają ataki różnego typu, zarówno konwencjonalne, jak i hybrydowe. W ich planach są m.in. scenariusze opanowania spornego terytorium, dezorganizacji funkcjonowania organów administracji państwowej i samorządowej czy próby destabilizacji sytuacji politycznej. Jak informuje MON realizowana będzie walka w środowisku informacyjnym, także w ramach cyberobrony. Informatycy oraz osoby odpowiedzialne za systemy łączności będą istotnym elementem ćwiczenia.

Manewry odbędą się między 25 a 29 września. MON informuje, że ćwiczenia będą w pełni dostępne dla mediów oraz obserwatorów z zewnątrz. Ćwiczenia DRAGON-2017 odbywają się cyklicznie co dwa lata.

kresy.pl/materiały prasowe MON

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY