Szwajcaria chce mediować w sprawie Korei Północnej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ newsweek.pl

Neutralna Szwajcaria jest gotowa wystąpić w roli mediatora, łącznie z goszczeniem rozmów na szczeblu ministerialnym, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego – oświadczyła w poniedziałek prezydent Szwajcarii Doris Leuthard.

Podkreśliła ona fakt obecności szwajcarskiego wojska na linii demarkacyjnej między oboma krajami koreańskimi. Przypomniała też, że jej państwo posiada długą historię prowadzenia mediacji między stronami różnych konfliktów.

Naprawdę czas już usiąść przy stole – stwierdziła Leuthard. Dodała, iż, jej zdaniem, swoją odpowiedzialność za rozwiązanie impasu pólnocnokoreańskiego muszą wziąć także Chiny i USA.

Władze w Pjongjangu podały w niedzielę informację o o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej. Według rezmu test zakończył się ,,całkowitym powodzeniem”. Była to szósta i prawdopodobnie największa jak dotąd eksplozja nuklearna przeprowadzona przez Koreę Północną.

W poniedziałek o 16 czasu polskiego zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Jej członkowie podczas nadzwyczajnego posiedzenia mają uzgodnić międzynarodową reakcję na poczynania KRLD.

pap.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY