Gmina Szumowo odmówiła dekomunizacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Mapio.net

Gmina Szumowo odmówiła dekomunizacji. Władze uznały, że ulica Bolesława Podedwornego nie będzie zmieniona ze względu na jego rodzinę.

Gmina Szumowo nie uważa także, aby Bolesław Podedwrony był komunistą. Gminą, która odmówiła dekomunizacji zajął się wojewoda podlaski. W Szumowie jest ulica jego imienia – będąca przedłużeniem ul. Cmentarnej w kierunku drogi krajowej nr 8.

Nie podejmowaliśmy żadnych działań w tym temacie, ponieważ był to człowiek, który urodził się na naszym terenie, był bardzo szanowany, powszechnie znany. Przyjeżdża tu jego siostra, przyjeżdżają jego dzieci i wnuki, ta rodzina jest bardzo dobrze znana w naszym środowisku, więc uważamy, że niepoważne byłoby z naszej strony zmienianie nazwy tej ulicy. Poza tym Podedworny nie był komunistą, był ludowcem. Twierdzi Hanna Szabłowska, sekretarz gminy.

Hanna Szabłowska twierdzi także, że IPN nie zamieścił nazwiska Podedwornego na liście osób wyznaczonych do dekomunizacji. Nie widzimy potrzeby zmiany, tym bardziej, że jego nazwiska nie ma na liście IPN-u. Inaczej twierdzi rzecznik prasowa wojewody podlaskiego, Anna Idźkowska. Z tego, co się orientuję, Podedworny jest na liście IPN-u osób wyznaczonych do dekomunizacji.

Bolesław Podedworny to działacz państwowy w okresie PRL. Urodzony 7 stycznia 1898 w Pęchratce w pow. Zambrów, zmarł 18 listopada 1972 w Warszawie. W 1917 r. wstąpił jako ochotnik do formującej się 4. Brygady Legionów. Od 1923 członek PSL „Wyzwolenie”, od 1931 SL, od 1949 ZSL. To także teść Andrzeja Werblana, sekretarza KC PZPR, wicemarszałka Sejmu PRL i czołowego ideologa partii.

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY