Coraz więcej Ukraińców zarejestrowanych w ZUS!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Pod koniec czerwca składki do ZUS odprowadzano od ponad 270 tys. pracowników z Ukrainy. Dla porównania pod koniec ubiegłego roku do ZUS zgłoszono ponad 194 tys. Ukraińców. Znaczy to, że coraz więcej Ukraińców jest zarejestrowana w programie ubezpieczeń społecznych.

Bardzo cieszy wzrost liczby ubezpieczonych pracowników ze wschodu, najczęściej Ukraińców. To pokazuje, że coraz częściej jest to praca legalna, że tacy pracownicy mają gwarancję zabezpieczania przed ewentualnym zachorowaniem i przy innych tego typu sytuacjach – twierdzi minister prac i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że na wzroście liczby ubezpieczonych pracowników ze wschodu skorzysta także FUS.

Pozostaje cieszyć się, że coraz więcej cudzoziemców jest zgłaszanych do ubezpieczenia społecznego. Jest to po pierwsze korzyść dla samych pracowników, dzięki temu są zabezpieczeni przed różnymi ryzykami. Po drugie jest to korzyść dla polskiego systemu ubezpieczeń społecznych – mówił.

ZUS przypomniał, że ubezpieczeni Ukraińcy mogą liczyć na polską emeryturę. Gwarantuje to umowa podpisana między krajami 1 stycznia 2014 r. Warunkiem nabycia prawa do emerytury z polskiego systemu jest przekroczenie wieku emerytalnego (od 1 października 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) oraz posiadanie składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS (niezależnie od ich wysokości). Umowa pozwala także na sumowanie okresów ubezpieczenia osoby, która pracowała zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

Eksperci oceniają, że coraz więcej Ukraińców, którzy pracują w Polsce, chce zostać tutaj na stałe. Wynika to z czynników ekonomicznych, ale także z bliskości kulturowej oraz z położenia Polski w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy. Coraz większa liczba Ukraińców także legalizuje swój pobyt w Polsce.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY