Pomysł “kresowych” paszportów nie przejdzie. MSWiA wycofuje się z pomysłu

Dodano   0  
  Loading

/ fot. Wojsyl/Wikimedia Commons

W lipcu rozpoczęła się internetowa akcja “Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Internauci mogli zagłosować na 6 z 13 nowych wizerunków na polskich paszportach. Wśród propozycji związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę była m.in. Ostra Brama w Wilnie. Niestety, Ministerstwo wycofuje się ze swojego pomysłu.

Jak donoszą media, władze Litwy uznały umieszczenie grafiki z Ostrą Bramą w polskim paszporcie za nie do przyjęcia. Litewskie MSZ uważa, że obiekt znajdujący się na terenie Litwy nie może być elementem dokumentu innego państwa. Według Litwinów jest to naruszenie sąsiedzkich relacji.

Podobne zarzuty wystosowało MSZ na Ukrainie. Wizerunek Cmentarza Orląt Lwowskich był jedną spośród nieobjętych głosowaniem grafik, tak zwanych “motywów stałych”. Działania polskiego MSZ-u Ukraińcy nazwali “nieprzyjaznym krokiem”.

Jakiś czas temu wystosowano apel do ministra Mariusza Błaszczaka. Jego sygnatariusze twierdzili, że w trosce o “o dobre relacje Polski z Litwą i Ukrainą” Polska powinna zrezygnować z kresowych motywów. Apel podpisało m.in. kilkoro publicystów Newsweeka, Tygodnika Powszechnego i Gazety Wyborczej oraz Piotr Skwieciński, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba i Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych. Z kolei inicjatywę Ministerstwa bronili: poseł Robert Winnicki, redaktor naczelny tygodnika “Do Rzeczy” Paweł Lisicki, ksiądz Isakowicz-Zaleski, Paweł Kukiz, Cezary Gmyz czy Sławomir Cenckiewicz.

Lisicki wprost nazwał sprzeciw “absurdalną histerią” i podkreślił, że Wilno i Lwów są istotnymi elementami polskiej kultury. […] przez wieki były związane z Polską i polska tradycja, polska kultura jest tam obecna. To, że obecnie o tym przypominamy nie jest przejawem jakiegoś rewanżyzmu, ani nie jest chęcią zawłaszczenia sobie tych krajów, ale jest jedynie praktycznie formą pamięci o Polakach i polskich ludziach kultury i polskiej cywilizacji, która tam na wschód sięgała – napisał.

Na początku tygodnia strona, na której można było głosować była zablokowana. Jednak dziś można oddać swój głos i wileńska Ostra Brama wciąż znajduje się na liście. Głosowanie nie wymaga rejestracji ani logowania. Wystarczy przejść do wybranego wizerunku, gdzie można przeczytać krótką notę historyczną, a później oddać głos. Pod TYM linkiem jest możliwe głosowanie.

kresy.pl/RMF FM

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY