Czym jest dzisiaj patriotyzm?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wielu z nas zastanawia się nad tym pytaniem i zapewne nad jednoznaczną odpowiedzią musiałby się naprawdę mocno zadumać. W dzisiejszym świecie pełnym kłamstwa, obłudy i negatywnych „wzorców” często brak miejsca na postawy patriotyczne. Dlaczego pozwoliliśmy na taki stan rzeczy? Co jest powodem tego, że wolimy narzekać na swój kraj, zamiast chwalić jego najlepsze cechy? I najważniejsze- dlaczego nie robimy nic, aby zmienić coś w swoim otoczeniu, a to w następstwie wpłynęłoby na poprawę losu całego kraju.

W Polsce  bardzo często możemy spotkać się z podejściem typu: ‘sam nic nie zdziałam’, ‘jako jednostka niewiele mogę’. Jeżeli każdy tak będzie myślał, to rzeczywiście w swoim nieróbstwie ogólnokrajowym niczego nie osiągniemy. Jednakże zastanówmy się, co by było, gdyby nagle te wszystkie osoby zmieniłyby zdanie i zaczęły wspólnie działać? Od mieszkańców małych wioseczek, poprzez większe miasta aż do poprawy sytuacji bytowej całego narodu. Piękny obraz, prawda? Należy jednak spojrzeć na to, w jaki sposób możemy to wszystko osiągnąć, jak zmienić myślenie ludzi, które sprawia, że nic w kraju się nie zmienia.

Czy istnieje model postawy, którą każdy, bez wątpliwości, określiłby mianem patriotycznej?

Niektórzy twierdzą, że postawa patriotyczna to sprzątanie po swoim psie, segregowanie odpadów czy nie chodzenie po zielonych trawniczkach. Moim zdaniem jest to coś więcej, jest to spełnianie powinności, dawanie czegoś od siebie dla kraju. Jest to też uczciwa i rzetelna praca. Wszystko to ma służyć dobru całego narodu. Najprostszym przykładem, jaki przychodzi mi do głowy, jest robienie zakupów w polskich sklepach. Z góry zakładam, że posypie się fala krytyki w tym temacie, tak więc dopiszę tylko, że: w miarę możliwości oraz jak najczęściej.

Zarzutem najczęściej padającym w tej sprawie są wyższe ceny niż w zagranicznych supermarketach. Jednakże jak ceny mają być niższe, skoro niemalże wszyscy uczęszczają do tychże marketów, zostawiają tam masę pieniędzy, a tylko połowa z nich w ostateczności zostaje w Polsce? Jak polski przedsiębiorca może być znaczącą konkurencją dla wielkiego dyskontu, skoro często odprowadza większe podatki od przedsiębiorcy zagranicznego? Polskie prawo jest zadziwiające w tej sprawie, ale nie może to być argumentem jedynym i niepodważalnym, dla którego nie moglibyśmy wesprzeć rodaka, a tym samym państwa.

Kolejnym problemem, jaki można poruszyć w tym temacie, jest obchodzenie świąt narodowych, pokazywanie całemu światu tego, że jest się dumnym z pochodzenia. Oczywiście nie mam tu na myśli pustych sloganów, które nie mają żadnego przełożenia na szarą codzienność wykrzykującego. Nie dość tego, że powinniśmy demonstrować otwarcie i bez wstydu swoją polskość, to koniecznym wręcz jest odnoszenie się z dumą i szacunkiem do symboli narodowych. Bardzo przykre jest to, że dla poprawienia słupków oglądalności pewna telewizja postanowiła kiedyś wyemitować program, w którym znieważona została polska flaga poprzez włożenie jej w atrapę psich odchodów. U niektórych osób szacunek do symboli narodowych jest sprawą, nad którą muszą jeszcze troszeczkę popracować.

Skoro mamy własne święta narodowe, to w ślad za tym powinna iść też pamięć o bohaterach, którzy działali dla Polski. Dlaczego mielibyśmy szukać wzorców postępowania gdzieś na dalekim zachodzie, skoro mężnych Polaków historia zapamiętała sporo? Niedawno, bo kilka lat temu głośnym tematem stali się Żołnierze Wyklęci. Wiele osób widzi w nich bohaterów, bojowników o wolność i tym podobne postawy. Jednakże są też tacy, którzy za wszelką cenę usiłują naruszyć ich dobre imię, przypisać im zbrodnie, jakich się nie dopuścili i w ogóle z powrotem zamieść ich pod dywan historii.

Ile to już kampanii wyborczych przeżyliście? Niezależnie od ich ilości, niemalże przed każdą była mowa o tym, ze patrioci chodzą na wybory, oddają swój, ważny głos na kandydata, który ich zdaniem jest najlepszy. Jest w tym 100% racji. Skoro mamy w kraju demokrację, to wspólnie powinniśmy decydować o naszym losie poprzez oddanie głosu, a nie wspólnie narzekać, bo 30% społeczeństwa miało wybory gdzieś daleko w nosie.

Podsumowując,prawdziwy patriota powinien być zaangażowany w sprawy swojego narodu, dbać o ojczyznę i pielęgnować w sobie cechy wzorowego obywatela. Musimy pamiętać o historii, bohaterach narodowych oraz o bardziej ‘przyziemnych’ sprawach, jakimi są chociażby obecny stan naszej gospodarki czy oddanie głosu w wyborach i zatroszczenie się o naszą wspólną przyszłość.

Karolina Ebertowska

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY