Według Niemców, Polska sama zrezygnowała z reparacji, bo… milczała

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W debacie publicznej od pewnego czasu głośno jest o potencjalnych reparacjach wojennych jakich miałaby się domagać Polska ze strony Niemiec za straty poniesione w toku II wojny światowej. Niemiecki parlament potraktował te zapowiedzi poważnie i zlecił grupie ekspertów przygotowanie ekspertyzy na temat reparacji. Ich wnioski są już jednak mniej poważne.

O treści ekspertyzy pisze niemiecka gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Według Niemców prawo domagania się reparacji ze strony Polski wygasło najpóźniej w 1990 r. Zawarto wówczas traktat 2+4, a właściwie Traktat o ostatecznej regulacji w odniesieniu do Niemiec, w którym RFN, NRD oraz Francja, USA, Wielka Brytania i ZSRR ustaliły wszystkie prawne i polityczne warunki zjednoczenia Niemiec. W rozmowach uczestniczył również ówczesny polski minister spraw zagranicznych.

Jak przekonują niemieccy eksperci, tamta umowa była traktowana przez wszystkie strony jako “blokująca do dziś wszelkie roszczenia reparacyjne przeciwko Niemcom”. Co więcej, stwierdzają, że Polacy zrezygnowali z reparacji w sposób “milczący”.

Polskie żądania reparacji, skazane z prawnego punktu widzenia z góry na niepowodzenie, są zaprzeczeniem wspólnego, skierowanego w przyszłość projektu między Niemcami a Polską, a wręcz przeciwnie mogą spowodować niebezpieczne skutki – podsumował dla FAZ wiceprzewodniczący Bundestagu Johannes Singhammer z bawarskiej CSU.

Źródło: kresy.pl Fot.:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY