Znany dominikanin krytykuje ustawę chroniącą życie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ youtube.com

Dominikanin ojciec Paweł Gużyński jest przeciwny zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Przyznał to w wywiadzie dla serwisu Gazeta.pl.

O. Gużyński to stały ekspert lewicowych mediów w dziedzinie religii. Publikuje m.in. na łamach serwisu NaTemat.pl i współpracuje z liberalną stacją ReligiaTV.

W rozmowie dla portalu “Gazety Wyborczej” odniósł się do nowego projektu ustawy antyaborcyjnej. Powiedział m.in., że inicjatywy ustawodawcze, które nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu uważam za szkodliwe społecznie. A gdy dotyczy to sprawy tak istotnej, jak życie rodzących i nienarodzonych, brak poważnej dyskusji zakrawa na zbrodnię. 

Nazwał także obecną walkę o ochronę życia ,,wojną ideologiczną”. Sprzeciwił się też jakimkolwiek zmianom w obecnej ustawie regulującej kwestię aborcji. Jestem przeciwny jakimkolwiek zmianom w obecnym porządku prawnym. Uzgodnienie wzajemnych odniesień etyki, prawa, polityki i życia społecznego w kwestii aborcji nie powinno być przedmiotem niekończącego się targu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami prawa do aborcji . Powiedział dominikanin.

Gużyński określił także obrońców życia mianem ,,skrajnych grup obywateli”. Nie jesteśmy skazani na zasadę skrajnych wychyleń wahadła, raz w prawo, a raz w lewo, co stanowi niegasnące zarzewie społecznej wojny ideologicznej.

Zakonnik odniósł się też do kwestii karania kobiet, które dokonały aborcji. – Moralny sprzeciw wobec aborcji nie przekłada się automatycznie na jej penalizację w stosunku do kobiet – stwierdził o. Gużyński.

Nie popiera on także zbierania podpisów pod ustawą chroniącą życie przed kościołami. Zasadniczo należy tego unikać jak diabeł święconej wody.

Mimo tego wszystkiego, dominikanin dalej uważa, iż naturalnym dla Kościoła stanowiskiem moralnym jest sprzeciw wobec aborcji.

Gazeta.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY