,,Sytuacja nie miała miejsca” – białostocki magistrat odpowiada na interpelację w sprawie usunięcia ONR z obchodów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / ddb24.pl

Kilka tygodni temu podlaskie media opisały zdarzenia mające miejsce podczas obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Białymstoku. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski próbował usunąć z miejsca uroczystości działaczy ONR, a gdy się to nie udało, przerwał obchody. Zastępca prezydenta, odpowiadając na interpelację w tej sprawie, stwierdził, że całej sytuacji nie było.

Interpelację złożył radny Dariusz Wasilewski. Została ona wydana po wywiadzie, jakiego 3 sierpnia udzielił Truskolaski portalowi NaTemat.pl, przyznając się do próby usunięcia przedstawicieli Obozu Narodowo-Radykalnego z uroczystości. W dokumencie pojawiły się trzy pytania.

W związku z zaistniałą sytuacją proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

– na jakiej podstawie prawnej i merytorycznej chciał Pan zabronić uczestniczenia w uroczystości członkom ONR?

– na jakiej podstawie polecił Pan Straży Miejskiej interwencję, która miała rozkazać opuszczenie miejsca uroczystości przez członków ONR?

– czy również polecił Pan policji dokonania interwencji mającej na celu usunięcie przedstawicieli ONR z uroczystości? – pytał radny.

Odpowiedzi na pismo udzielił zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. – W odpowiedzi na pytania zawarte w Pańskiej interpelacji, złożonej 7 sierpnia br., dotyczącej obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego informuję, iż zapytuje w niej Pan o sytuacje, które nie miały miejsca – czytamy w dokumencie.

Wiceprezydent zaprzeczył tym samym zdarzeniu opisanemu przez media, i, którego świadkami były dziesiątki osób uczestniczących w uroczystościach. Co więcej, całą sytuację potwierdził sam Tadeusz w Truskolaski we wspomnianym wcześniej wywiadzie.

Poliński poszedł jednak o krok dalej. –Jednocześnie pragnę zachęcić Pana do osobistego uczestnictwa w miejskich uroczystościach, co pozwoli uzyskać wiedzę na temat rzeczywistego przebiegu uroczystości – dodał. Tymczasem zastępcy prezydenta również nie było na obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Jak widać, białostocki magistrat próbuje zamiatać sprawę pod dywan. Jak bowiem inaczej określić zaprzeczanie faktom potwierdzonym przez liczne grono osób oraz takich, do których przyznał się sam Truskolaski?

 

ddb24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY