Husarze robią furorę na pokazie w Leeds w północnej Anglii [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Husaria

/ fot. Piotr Arendzikowski

Chorągiew husarska marszałka województwa pomorskiego z zamku w Gniewie wybrała się w ostatni weekend do Leeds w północnej Anglii. Na zaproszenie muzeum Royal Armouries z dumą zaprezentował spektakularny pokaz jazdy konnej.

The Winged Hussars (Skrzydlaci Husarze) słusznie zapowiadani przez gospodarzy jako elita polskiej kawalerii z XVII wieku wzbudzili niekłamany zachwyt zgromadzonych licznie na pokazie Anglików. Takiej formacji – rzecz jasna – na Zachodzie nigdy nie było. Pierwszym znanym dokumentem wymieniającym husarzy jest spisany po łacinie regest skarbowy z roku 1500 “Regestrum in quo diversi computi ti rationem…”, w którym znaleziono najstarszy zapis o zaciągnięciu husarzy na służbę Jagiellonów. W 1503 r. Sejm powołał do życia pierwsze chorągwie autoramentu narodowego, w tym husarskie. Chorągwie husarskie nazywano początkowo chorągwiami rackimi, które od powszechnych wówczas chorągwi kopijniczych różniły się brakiem uzbrojenia ochronnego jeźdźców i koni. Tak rozpoczęła się ponad dwustuletnia historia tej formacji.Dopiero początek XVIII wieku przyniósł stopniowy zanik siły bojowej tej formacji, który związany był z ogólnym kryzysem państwa, jak i stopniowym ubożeniem szlachty. Przyjmuje się, że ostatnie wykorzystanie tej formacji w konflikcie zbrojnym miało miejsce 19 lipca 1702 r. w bitwie pod Kliszowem.

Muzeum Royal Armouries w Leeds, w hrabstwie West Yorkshire jest muzeum narodowym, które przentuje Krajową Kolekcję Broni i Zbroi. Jest częścią rodziny muzeów Royal Armouries – pozostałe to: The Tower w Londynie oraz Fort Nelson w hr. Hampshire.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY