Facebook przestaje być bezkarny? Minister Streżyńska interweniuje!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polskie ministerstwa sprawdzają Facebooka. Minister Anna Streżyńska mówi – Chcemy równoważyć prawa serwisów i użytkowników.

W mediach społecznościowych od dawna trwa nagonka demoliberałów na patriotyczne strony i profile. Z Facebooka wciąż znikają profile organizacji narodowych, a nawet ich działaczy. Przypominamy, że zniknęły konta Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego i Marszu Niepodległości (który miał ponad 250 tys. fanów!). Ten ostatni, po wielu interwencjach, przywrócono na portal.

Oczywiście Facebook przez wiele miesięcy tłumaczył, że działania nie mają żadnego związku z polityką. Według administracji prawicowe i katolickie profile stosują na nich mowę nienawiści. Usuwanie profili miało przynieść jeszcze jeden skutek – pozbawić organizacje możliwości wsparcia przez zwykłych użytkowników Facebooka. Marsz Niepodległości już w 2016 roku komentował: Im się wydaje, że jak usuną wszystkie narodowe profile z FB to uduszą nas finansowo.

Ostatnimi czasy ofiarą „bana” padło ponad 300 stron prawicowych. Jest to kolejna fala blokowań stron na portalu. Na jesieni rozpętała się afera po tym, jak Facebook zaczął blokować konta dziennikarzy i polityków, którzy udostępniali plakat Marszu Niepodległości. Po tym zdarzeniu minister cyfryzacji, Anna Streżyńska, spotkała się z przedstawicielami Facebooka.

Warto podkreślić, że twórcy usuniętych profilów w żaden sposób nie naruszają standardów do jakich odwołuje się Facebook. Co więcej, administratorzy nie podają dokładnych informacji, które przyczyniły się do ich usunięcia.

Tym razem ministerstwo postanowiło, że powstanie projekt ustawy regulującej kwestie nieprawdziwych informacji w sieci. Ustawa ma także ograniczyć niezależność portali społecznościowych. Oczywiście, demoliberalne media od razu wpadły w panikę i napisały, że ustawa będzie godziła w niezależność i wolność słowa. Tymczasem ustawa zakłada, że portale społecznościowe nie będą mogły ograniczać, ani utrudniać dostępu do oferowanych przez siebie usług. Dotyczyć to będzie także portalu Facebook.

Gazeta Wyborcza nie interweniowała jednak, kiedy na Facebooku weszła nowa polityka cookies. Firma od tej pory może śledzić każdy ruch nie tylko swoich użytkowników, ale niemal wszystkich użytkowników sieci. Oznacza to, że nawet jeśli dana osoba nie ma konta to może być śledzona przez amerykańskiego potentata – co pomoże zarobić portalowi chociażby na wyświetlanych reklamach.

Streżyńska trafnie skomentowała skowyt różnej maści liberałów. Zapewniam, że nie mamy zamiaru ograniczać niczyjej wolności w internecie – wręcz przeciwnie, chcemy zagwarantować internautom i wydawcom swobodę wypowiedzi przy jednoczesnym poszanowaniu ich praw w sieci.

Z minister cyfryzacji prawdopodobnie spotka się prezes Stowarzyszenia Marszu Niepodległości, Robert Bąkiewicz. Kilka dni temu wysłał do Anny Streżyńskiej wniosek o spotkanie. Robert Bąkiewicz już dawno postulował, żeby przeciwstawić się polityce i cenzurze Facebooka. Walczył również o to, aby wykorzystać wszelkie sposoby, które pozwolą na przywrócenie usuniętych stron

W momencie, gdy chcemy tworzyć alternatywne medium będące opozycją do Facebooka, wykorzystując przy tym dostępne dla każdego środki masowego przekazu, spotykamy się z cenzurą. Stworzyliśmy niezależne media, lecz w momencie wzrostu zainteresowania ze strony odbiorców próbuje się zamknąć nam usta. Żadna zagraniczna korporacja nie będzie dyktować warunków o treści jaką chcemy przekazać naszym Rodakom. Mówił prezes Marszu Niepodległości.

300polityka/Media Narodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY