Szwedzki rząd wspomoże mainstreamowe media ,by walczyć z mediami alternatywnymi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.Narodowcy.net

Szwedzki rząd znosi podatek reklamowy dla mainstreamowych gazet. Celem jest obrona ich przed konkurencją ze strony gazet alternatywnych lub, jak zostało to określone, “fake news”.

Rząd Królestwa Szwecji proponuje zniesienie podatku od reklam. Gazety nie będą już musiały płacić za zamieszczane ogłoszenia. Jest jednak pewien haczyk… Zmiana dotyczyć będzie jedynie dużych, mainstreamowych gazet. Ze zniesienia podatku nie skorzystają mniejsze, alternatywne pisma.

Zdaniem ministra finansów Magdaleny Andersson chodzi o zwalczanie fałszywych informacji oraz ,,wzmocnienie demokratycznej debaty”. Wiem, że istnieją fabryki trolli, które produkują plotki. Jeśli z ‘fake news’ nie zmierzy się poważna szwedzka prasa codzienna, demokracja może być zagrożona. – mówi Andersson w rozmowie z Göteborgs Posten i dodaje, ze na prasie codziennej ciąży obecnie ogromna presja. W ten sposób do mainstreamowych mediów wróci 15 milionów koron (niemal 7 milionów zł).

Johan Hansson, dyrektor Stampen Media jest zachwycony pomysłem; mówi, że jest to ,,krok w dobrym kierunku” i dodaje, ze jeszcze lepsze byłoby obniżenie podatku VAT dla cyfrowych wersji wielkich gazet. Obecnie podatek ten wynosi 25% i, jak mówi Hansson, ,,to tam leżą duże pieniądze.”

Tym rząd zamierza zająć się w przyszłości.

Prasa codzienna jest ważna dla wolnego, bezkompromisowego i żywego dziennikarstwa, które to odgrywa centralną rolę w demokracji. Dlatego właśnie chcemy wzmocnić prasę codzienną. – mówi minister finansów w wywiadzie dla Journalisten.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że otwarta walka z mediami alternatywnymi, stanowiącymi kwintesencję wolnego słowa, nie jest wzmacnianiem bezkompromisowego dziennikarstwa, a jego bezwzględnym niszczeniem. Tak zwana IV władza nie istnieje w państwie, w którym to politycy decydują o losie mediów, wspierają te, które są im przychylne, a rujnują te, które nie chcą przekazywać ,,jedynie słusznych” opinii i gdzie media na władzę nie maja najmniejszego realnego wpływu. Demokracja u naszego sąsiada zza morza stopniowo i konsekwentnie umiera.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY