Polska odpowiedziała na oskarżenia Komisji Europejskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polska odpowiedziała na oskarżenia Komisji Europejskiej. Odpowiedź ws. reformy sądownictwa została wysłana w związku z listem KE, z końca lipca.

Rząd napisał w tej sprawie ponad 12-stronicowy list. Podkreślone jest w nim, że przeprowadzana reforma to wynik oczekiwań społeczeństwa, które chce zmiany.

Na stronie MSZ możemy także oświadczenie dotyczące odpowiedzi strony polskiej na Zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 26 lipca 2017 roku. Ministerstwo zaznaczyło. W swojej odpowiedzi strona polska przedstawiła wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące wątpliwości Komisji Europejskiej, mając nadzieję na dalsze prowadzenie dialogu w sposób merytoryczny i pozbawiony elementów politycznych.

Oskarżenia dotyczyły reformy sądownictwa i protestów, które organizowała tzw. totalna opozycja. Możemy w nim przeczytać m.in. Głęboka nieufność Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości jest sytuacją niebezpieczną i bez precedensu w rozwiniętych demokratycznych krajach. Uwagi wykraczają poza kompetencje KE, bo organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało również, że Polska przekazuje wszystkie informacje UE. Strona polska przypomina, że w duchu lojalnej współpracy państwa członkowskiego z Komisją Europejską rzetelnie przekazuje wszelkie niezbędne informacje dotyczące sytuacji w Polsce.

Zaznaczono także: Strona polska wyraża nadzieję, że przedstawione w odpowiedzi na Zalecenie wyczerpujące wyjaśnienia zostaną wnikliwie przeanalizowane przez Komisję i przyczynią się do usunięcia wszelkich wątpliwości.

List do KE został napisany z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podkreślono w nim, że każdy kraj w Unii Europejskiej ma prawo do zmian. Zwłaszcza zmian przeprowadzonych w wymiarze sądownictwa. Komisja Europejska nie ma także prawa do oceniania reform, czy też stosowania jakichkolwiek nacisków na Polskę w tej sprawie.

Wydarzenie skomentował Witold Waszczykowski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Działania legislacyjne, których celem jest reforma systemu sprawiedliwości, są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, dlatego bezpodstawnie budzą wątpliwości.

Onet.pl/msz.gov.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY