Przepis na narodowca – Jerzy Zalewski i Robert Bąkiewicz [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W kolejnym nagraniu Mediów Narodowych odbyła się rozmowa Roberta Bąkiewicza z Jerzym Zalewskim. Dyskutowali o tworzeniu samych Mediów, o Marszu Niepodległości i o tym, jak wykuwa się idea narodowa.

Jerzy Zalewski jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. To jeden z twórców filmu “Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. W “Przepisie na narodowca” pełni rolę gospodarza i zadaje pytania Bąkiewiczowi – prezesowi Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Bąkiewicz relacjonuje swoje wspomnienia ze stanu wojennego, z czasów studiów i przemian w Polsce.

Prymitywizm w kulturze zaczął dominować… I ja myślałem, że to chyba tak ma wyglądać mówił Bąkiewicz, wspominając swoje wyobrażenia i obserwacje ludzkich postaw i ideałów z czasów młodości. Dostrzegasz, że społecznie, narodowo idziemy w jakąś stronę i nie wiemy, kim jesteśmy – przekonano nas do naszej małości, że mamy ścigać się z tamtymi […] uzupełnia Zalewski. Bąkiewicz przyznaje, że ogromne znaczenie dla jego dalszego życia miała katastrofa smoleńska, ale przede wszystkim zwrócenie się do Boga. To wiarę stawia jako najważniejszy motor zmian w swoim życiu.

Prezes SMN opowiada również o swojej drodze w działalności narodowej. Opisując kroki, jakie przeszedł, podkreśla istotę hierarchii i dyscypliny. Wspomina pierwsze kroki w Obozie Narodowo-Radykalnym. Zapytany o hierarchię w określeniu “Bóg, Honor, Ojczyzna” wyraźnie zaznacza wartość katolicyzmu i duchowości w idei narodowej. Rozmówcy poruszają także temat powstania Marszu Niepodległości, kto był inicjatorem i jak kształtowały się dalsze działania Stowarzyszenia.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z unikatowym materiałem Mediów Narodowych. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zasubskrybujcie nasz kanał i śledźcie posty na facebookowym profilu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY