Francuskie media komentują kryzys na linii Warszawa-Paryż

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Emanuel Macron

/ fot. kremlin.ru

Francuskie media komentują kryzys na linii Warszawa-Paryż. Tematem zainteresowały się największe francuskie gazety.

Le Figaro napisało: Ochłodzenie relacji francusko-polskich przerodziło się w piątek w kryzys dyplomatyczny. Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w piątek polskie władze za odmowę zaostrzenia unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych, a Warszawa zarzuciła mu arogancję. Ochłodzenie stosunków francusko-polskich przerodziło się w piątek w kryzys dyplomatyczny.

Le Figaro napisał ponadto o kryzysie na linii Warszawa-Paryż: francusko-polskie relacje uległy już bardzo silnemu ochłodzeniu na jesieni 2016 roku, kiedy nowa władza PiS zerwała podpisany przez poprzedni rząd kontrakt na kupno 50 francuskich śmigłowców wojskowych Caracal, ażeby kupić śmigłowce amerykańskie.

Natomiast Liberation zwraca uwagę na to, że to Polska zirytowała prezydenta Francja, Emmanuela Macrona. Lewicowa gazeta napisała m.in. Emmanel Macron nie lubi, kiedy ktoś mu się sprzeciwia.

O napięciu pomiędzy Francją i Polską napisał także Le Monde. Według gazety to Macron wywołał kryzys dyplomatyczny. Napięcie rośnie między Francją a Polską. Emmanuel Macron ostro skrytykował polski rząd, potępiając jego odmowę zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych. Odpowiedź Warszawy na ataki Macrona była cięta.

Przypominamy, że prezydent Francji powiedział podczas wizyty w Bułgarii, że to Polska sama skazuje się na izolację w Europie. Europa jest regionem stworzonym w oparciu o wartości, relacje oparte na demokracji i swobodach obywatelskich, z którymi Polska obecnie weszła w spór. Polska dzisiaj nie wytycza przyszłości Europy ani nie będzie jej wytyczać jutro.

Na oskarżenia odpowiedziała Beata Szydło. Także podsekretarz stanu w resorcie dyplomacji, Marek Magierowski, wezwał do ministerstwa francuską chargé d’affaires Sylvainę Guiaugué. Wydano również osobny komunikat MSZ.

Możemy w nim przeczytać – W odniesieniu do kwestii delegowania pracowników wiceminister Marek Magierowski przypomniał stanowisko Polski i państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. obrony zasad wspólnego rynku. Polska wspierając wszelkie działania na rzecz pogłębienia rynku wewnętrznego i wzmacniania konkurencyjności całej UE, wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek barier stanowiących przeszkodę dla swobody przepływu osób, usług i kapitału.

Interia.pl/wp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY