Prezydent Wenezueli chce sądzić za zdradę polityków opozycji domagających się zagranicznych sankcji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia.org

Prezydent Wenezueli ujawnił, że jego administracja zamierza poprosić Interpol o wydanie nakazu aresztowania i ekstradycji tych opozycyjnych polityków przebywających na uchodźstwie za granicą, których sąd uzna za winnych wysokiej zdrady.

Nicolas Maduro powiedział że spotka to wszystkich, którzy wzywali do wprowadzenia sankcji przeciwko Boliwariańskiej Republice Wenezueli.

Poprosiłem przewodniczących sędziów Sądu Najwyższego i przewodniczącego Zgromadzenia Konstytucyjnego o wszczęcie historycznego procesu o zdradę tych, którzy błagali o ekonomiczne sankcje. Powiedział Maduro podczas spotkania roboczego z członkami swojego gabinetu, transmitowanego na żywo przez kanał Venezolana de Television.

Prezydent uważa, że ​ siły opozycji podżegały do ​​sankcji. Przewodzić temu ma Julio Borjes, przewodniczący parlamentu federalnego. Administracja Donalda Trumpa ogłosiła w piątek nowe sankcje finansowe wobec Wenezueli. Jest to zakaz zakupu nowych obligacji wydanych przez rząd w Caracas lub wenezuelskie państwowe towarzystwo naftowe PDVSA.

Stany Zjednoczone ponawiają apel skierowany do Wenezueli o przywrócenie demokracji, zorganizowanie wolnych i proporcjonalnych wyborów, natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie więźniów politycznych i położenie kresu represjom wobec narodu wenezuelskiego. Czytamy w komunikacie Białego Domu, cytowanym przez PAP.

30 lipca władze przeprowadziły niezgodnie z konstytucją wybory do zgromadzenia konstytucyjnego. Według oficjalnych danych w głosowaniu wzięło udział ponad 8 mln ludzi. Jednak znaczna część z nich została zastraszona groźbą utraty pracy lub przydziałów żywności. Opozycja zbojkotowała głosowanie jako nielegalne.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY