Polskie MSZ wzywa francuską chargé d’affaires. Tłumaczyła się za słowa Macrona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wykop.pl

Podsekretarz stanu w resorcie dyplomacji Marek Magierowski wezwał do ministerstwa francuską chargé d’affaires Sylvainę Guiaugué. Chodzi o ostatnią wypowiedź prezydenta Francji.

Podczas wizyty w Warnie Emmanuel Macron wygłosił komentarz na temat Polski. Stwierdził, że stawia się ona na marginesie Europy. Dodał również – nie tworzy i nie będzie tworzyć Europy jutra.

Ta wypowiedź doczekała się reakcji przedstawicieli polskiego rządu. Doradzam Panu prezydentowi, aby zajął się sprawami swojego kraju, być może wtedy uda mu się osiągnąć takie same wyniki gospodarcze i taki sam poziom bezpieczeństwa swoich obywateli, jaki gwarantuje Polska – powiedziała premier Beata Szydło.

Szef dyplomacji Witold Waszczykowski uznał natomiast, że Macron nieuważnie śledzi doniesienia z Polski. Według niego Macron ne wie co dzieje się w naszej części kontynentu.

Oprócz tego, doszło do spotkania Marka Magierowskiego z Sylvainą Guiaugué. Przedstawiciel MSZ wyraził oburzenie z, jak to określił, aroganckich słów Macrona. Podsekretarz stanu wyraził oczekiwanie, że Francja odrzuci język podziałów i rozbijania jedności UE, wyrażając gotowość do współpracy służącej interesom wszystkich państw członkowskich. Przypomniał też, o równoprawnym członkostwie Polski i Francji w Unii Europejskiej.

W odniesieniu do kwestii delegowania pracowników wiceminister Marek Magierowski przypomniał stanowisko Polski i państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. obrony zasad wspólnego rynku. Polska wspierając wszelkie działania na rzecz pogłębienia rynku wewnętrznego i wzmacniania konkurencyjności całej UE, wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek barier stanowiących przeszkodę dla swobody przepływu osób, usług i kapitału. Napisano w komunikacie ze spotkania wydanym przez MSZ.

Pch24.pl/ MediaNarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY