Więcej polskich żołnierzy w Afganistanie? Macierewicz uzależnia wszystko od decyzji USA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
medianarodowe

medianarodowe / wikimediacommons

Macierewicz może powiększyć skład polskich żołnierzy w Afganistanie. Wszystko zależy jednak od decyzji Trumpa i negocjacji z USA.

Polska rozważa zaangażowanie i jest gotowa do rozmów na ten temat, ale to Stany Zjednoczone muszą sformułować konkretne propozycje. Propozycja USA musi uwzględniać odpowiedni, konkretny kontekst, biorący pod uwagę całość naszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz.

Macierewicz zaznaczył również, że pomoc będzie opierała się na spełnianiu konkretnych zapotrzebowań Amerykanów. Jeśli takie rozmowy zostaną podjęte, wtedy będziemy odpowiadali na konkretne zapotrzebowanie ze strony Stanów Zjednoczonych, zważywszy, że już zwiększyliśmy w tym roku liczbę polskich żołnierzy w Afganistanie o 1/5 w stosunku do uprzedniego stanu rzeczy.

Minister stwierdził także, że Polska rozumie walkę Trumpa z terroryzmem. Macierewicz dodał: Czekamy na rozmowy, które pozwolą nam sformułować precyzyjnie, w jakim zakresie będziemy to robili.

Wychodzi więc na to, że Polska swoje decyzje militarne i polityczne uzależnia od obcych państw – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych i prezydenta Donalda Trumpa.

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie to wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do przywrócenia bezpieczeństwa i odbudowy Afganistanu, działający od 2002. Liczył początkowo ponad 100 żołnierzy, a obecnie ok. 200.

Kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY