REKLAMA

Eksport z Polski do Chin wzrósł o 19 proc. w pierwszym półroczu 2017

Po pierwszym półroczu eksport towarów z Polski do Chin osiągnął wartość 4,25 mld zł. To aż o 19 procent więcej niż w zeszłym roku.

Podczas gdy wzrost przepływu towarów z Polski do Chin wynosił 19 procent, eksport towarów z Chin do Polski osiągnął wzrost o 10,4 procent. Jego wartość wynosiła 49,28 mld zł. Mimo, że polski eksport dynamicznie wzrósł, deficyt handlowy wyrażany w liczbach bezwzględnych w dalszym ciągu rośnie. Wyniki wskazują jednak na szybki rozwój wzajemnych relacji handlowych.

Podczas ostatniego roku liczba bezpośrednich inwestycji chińskich w Polsce zwiększyła się dwukrotnie. Pracuje nad nimi Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Wartość tych inwestycji w porównaniu do  zeszłego roku wynosi aż pięć razy więcej. Do lipca 2016 Chiny zainwestowały 117 mln euro, a przez pierwsze pół roku 2017 – 636,5 mln euro.

Wzrost wzajemnego przewozu towarów oraz obustronnych inwestycji jest skutkiem wejścia Polski do największego chińskiego projektu zagranicznego. Jest nim Nowy Jedwabny Szlak (Belt and Road Initiative). Przyczynił się do tego również rozwój sieci kolejowych, które od 15 sierpnia prowadzą z Polski do chińskiej  prowincji Jiangxi na południu Chin. Polska jest kolejnym krajem, któremu udało się ustanowić bezpośrednią komunikację w zakresie transportu towarowego z Chinami.

„Chińskie agendy rządowe inicjują liczne programy i inwestują znaczne środki we wspieranie swoich przedsiębiorców, by mogli skutecznie nawiązywać kontakty z polskim biznesem” – komentuje Bartosz Sosnowski, wiceprezes zarządu Centrum Targowo-Kongresowego w Warszawie.

 

REKLAMA

Komentarze