Kielce: 500 zł miesięcznie na studenta z Ukrainy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Kielcach w ramach programu wspierającego Ukraińców w Polsce, każdy studiujący w Kielcach student z Ukrainy otrzymuje 500 zł miesięcznie. 

Od 3 lat w Kielcach funkcjonuje program wspierający studentów z Ukrainy, w ramach którego każdy student otrzymuje 500 zł stypendium miesięcznie od władz miasta Kielce. Na kieleckich uczelniach stypendium to przysługuje ponad 100 studentom przybyłym z Ukrainy – podaje prezydent Lubawski w rozmowie z portalem Kresy.pl. Z roku na rok liczba ta jest coraz większa.

Prezydent Lubawski w rozmowie z Kresami.pl zaznacza, że program ten dotyczy osób z Winnicy, która jest miastem partnerskim Kielc. Do uzyskania stypendium wystarczy potwierdzenie, że dana osoba jest mieszkańcem Winnicy. Nie ma żadnych innych wymagań. Stypendium jest przyznawane na okres nauki w danym roku akademickim, czyli 9 miesięcy. Łącznie w skali roku akademickiego wydatek ten wynosi ponad pół mln złotych.

– W ramach porozumienia między miastami partnerskimi wspieramy tych ludzi i staramy im się pomóc – powiedział w rozmowie z portalem Kresy.pl Wojciech Lubawski. – Uczelnia musi stać się atrakcyjna. Nie jesteśmy w stanie wspierać wszystkich. Ale podpisaliśmy odpowiednią umowę między Winnicą a Kielcami i jest to taki gest w stronę naszego partnera.

Na pytani zadane o wsparcie władz miasta dla Polskich studentów prezydent odpowiada – Powinni ewentualnie zgłosić się do swoich samorządów i próbować coś tam wywalczyć. Oczywiście, każdemu chcielibyśmy tak pomóc, ale my nie jesteśmy w stanie tego udźwigną. Pomoc dla Winnicy jest takim kołem zamachowym, które ma spowodować, które ma spowodować, że będzie u nas studiować więcej obcokrajowców, bo jesteśmy tym zainteresowani.

Kresy.pl podaję, że w obecnym roku akademickim wsparcie finansowe otrzyma 120 Ukraińców z Winnicy. W tym 43 osoby z lat ubiegłych. W porównaniu z poprzednim rokiem to ponad dwukrotny wzrost. Łącznie na rzecz programu w budżecie miasta zaplanowano w budżecie miasta Kielce około 600 tys. złotych.

Nie ma się co dziwić, że hasło Polska dla Polaków tak bardzo przeszkadza wielu przedstawicielom władz w Polsce, skoro wolą pomagać przyjezdnym Ukraińcom niż Polakom.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY