Co czwarty rodzic jest zaniepokojony czasem spędzanym przez dziecko przed komputerem i jego wpływem na wzrok.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

,,Co czwarty rodzic jest zaniepokojony czasem spędzanym przez dziecko przed komputerem i jego wpływem na wzrok. Zagrożony jest także słuch.” – informuje optyk Lina Broholm z Synsam w Sztokholmie. ,,Zauważyłam, że coraz młodsze osoby mają problemy.” – dodaje.

Krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży wzrasta, ponieważ nie spędzają na dworze tyle czasu, co wcześniej. Zamiast tego wzrok koncentrują na ekranach komputerów, telefonach i tabletach.

,,Podczas siedzenia przed ekranem człowiek mruga rzadziej niż np. w czasie konwersacji. Oczy wysuszają się, zaczynają szczypać.” – mówi Lina Broholm.

Badanie przeprowadzone przez Nepa* pokazuje, że aż czworo na pięcioro dzieci spędza przed ekranem ponad godzinę dziennie. Prawie co drugie dziecko spędza ponad trzy godziny przed komputerem, telefonem, tabletem lub telewizją każdego dnia.

Jednocześnie ponad 50% dzieci i młodzieży skarży się na bóle głowy i zmęczenie oczu spowodowane czasem spędzanym przy urządzeniach mobilnych.

,,Oczy są przystosowane do częstej zmiany odległości. Kiedy człowiek przez długi czas patrzy na rzeczy położone blisko, w mięśniu oka mogą pojawić się skurcze. Wtedy po nagłym spojrzeniu w górę człowiek zauważa, że widzi gorzej w dużej odległości. Jest to tak zwana fałszywa krótkowzroczność.” – mówi Broholm.

Jeden na troje rodziców zauważa, że jego dziecko spędza dużo czasu przed różnymi ekranami. Jeden na czworo jest zmartwiony o wzrok dziecka. Niemal jeden na dziesięcioro jest mocno zaniepokojony. – pokazuje badanie Nepa.

*W badaniu przeprowadzonym w maju tego roku wzielo udzial 573 rodzicow dzieci w wieku od 0 do 15 lat

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY