Rośnie napięcie na linii Chiny-Indie. Żołnierze obu armii pobili się nad brzegiem jeziora w Himalajach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.youtube.com

Od wiosny zaostrza się konflikt graniczny między dwoma mocarstwami nuklearnymi. Chiny i Indie nie mogą porozumieć się o przebieg wspólnej granicy na wyżynie Doklam w Ladakhu, gdzie stykają się obszary tych dwóch państw i Bhutanu.

Na terenie, który za swój uważa Bhutan, Chińczycy postanowili wybudować drogę. Bhutan poprosił o pomoc indyjskich sojuszników, którzy skierowali w rejon dodatkowe siły. Tymczasem w zeszłym tygodniu doszło do … bójki chińskich i indyjskich żołnierzy straży granicznej nad wodami spornego jeziora Pangong w Himalajach. Incydent w dniu 15 sierpnia, (jest to Dzień Niepodległości Indii) został przez indyjskie media opisany jako „bezprecedensowy”. Potyczka na pięści i kamienie trwała ok. dwóch godzin. Zajście potwierdził rzecznik prasowy armii indyjskiej.

Ladakh to kraina pomiędzy głównym pasmem Himalajów a górami Karakorum, położona w części górnego biegu rzeki Indus. Geograficznie jest to najbardziej na zachód wysunięty fragment Wyżyny Tybetańskiej; historyczny Tybet Zachodni. Głównym ośrodkiem administracyjnym jest miasto Leh. Politycznie Ladakh należy do Indii (stan Dżammu i Kaszmir) choć niewielka jego część znajduje się na terenie współczesnych Chin.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY