Fińskie służby wiedziały o radykalizacji nożownika z Turku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ wp.pl

Dziennikarze Yle – fińskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego dotarli do nowych informacji na temat podejrzanego o ostatni atak w Turku. O tym, że zradykalizował on swoją postawę miały wiedzieć tamtejsze służby.

Do ataku w Turku doszło w ostatni piątek. Napastnik zaatakował nożem przechodniów zabijając dwie osoby i raniąc osiem. W związku z zamachem zatrzymany został Marokańczyk Abderrahman Meszka. Urodził się on w 1998 r., a rok temu przyjechał do Finlandii. W ostatnim przebywał w ośrodku dla uchodźców w Turku i ubiegał się o azyl.

Na początku tego roku miał się ,,zradykalizować”. Jak informuje Yle, o wszystkim wiedziały fińskie służby. Nie podjęto jednak żadnych działań prewencyjnych, gdyż ,,nie było doniesień o zagrożeniu konkretnym atakiem”. SUPO – służba specjalna Finlandii podaje, że był on na liście 350 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

W niedzielę Meszka został przesłuchany w prokuraturze, zaś jutro ma stanąć przed sądem. Oskarżono go o podwójne morderstwo i „próbę zabójstwa o charakterze terrorystycznym”.

Oprócz niego aresztowano czterech innych Marokańczyków podejrzanych o to, że byli jego wspólnikami. Żaden z zatrzymanych nie przyznaje się do winy.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY