Węgry odpowiadają na zarzuty Komisji Europejskiej: Dążycie usilnie do konfrontacji z nami!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Uchwalona w czerwcu przez węgierski parlament ustawa o przejrzystości funkcjonowania organizacji pozarządowych na Węgrzech, spotkała się z reakcją ze strony Komisji Europejskiej. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans ocenił, że narusza ona prawo Unii Europejskiej. Wezwał tym samym Węgry do złożenia wyjaśnień. Odpowiedzi na te wezwania udzielił wczoraj węgierski rząd.

Zdaniem sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pála Völnera Komisja Europejska działa w interesie miliardera Györgyego Sorosa

– Nawet on nie może przekraczać prawa na Węgrzech, dlatego mamy nadzieje, że również Komisja Europejska wróci do dziedziny prawa w ramach którego przepisy te zostały sformułowane – oświadczył w imieniu węgierskiego rządu Völner.

Sekretarz stanu podkreślał, że spór jaki Węgrom wytoczyła Komisja Europejska ma charakter typowo polityczny. W jego opinii Bruksela dąży usilnie do konfrontacji z Węgrami.

Nowe węgierskie przepisy nakładają obowiązek na organizacje pozarządowe, które uzyskają przynajmniej 7,2 mln forintów wsparcia zagranicznego ,zgłoszenia tego faktu w ciągu 15 dni w sądzie. Jest to kwota ok. 24 tys. euro. Ustawa nie dotyczy dotacji pozyskanych z Unii Europejskiej. Na zgłoszeniu w sądzie jednak konsekwencje się nie kończą. Bowiem organizacje, które przekraczają próg dotacji zagranicznej, mają obowiązek informowania o ,,byciu finansowanym przez zagranicę” na swojej stronie internetowej i dystrybuowanych materiałach.

Według Pála Völnera uchwalone przez Węgry przepisy nie naruszają swobody przepływu kapitału jak to zarzuca Komisja Europejska, jedynie wprowadzając przejrzystość – Widzimy wyraźnie, że organizacje pozarządowe społeczeństwa obywatelskiego ingerują w procesy polityczne na całym świecie, nie podlegają jednak ustawodawstwu o partiach politycznych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY